Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
WARSZAWA, 27 czerwca (Reuters) – Polska wyśle notę protestacyjną do Rosji po tym, jak usunęła z cmentarza katyńskiego polską flagę upamiętniającą polskich oficerów wojskowych zabitych przez wojska sowieckie w 1940 r., poinformował w poniedziałek rząd.
Szacuje się, że w Katyniu pod Smoleńskiem w zachodniej Rosji zginęło 22 000 oficerów i intelektualistów, wielu przywiezionych z obozów jenieckich, postrzelonych w tył głowy i wepchniętych do masowych grobów.
Po dziesięcioleciach obwiniania nazistowskich Niemiec za zbrodnię katyńską, Związek Sowiecki przyznał w kwietniu 1990 r., że winne są jego siły zbrojne, a zabójstwa rzuciły długi cień na stosunki rosyjsko-polskie.
Na zarządzanym przez władze rosyjskie cmentarzu pochowane są ciała ponad 4000 polskich jeńców wojennych.
W piątek burmistrz Smoleńska Andriej Borysow opublikował zdjęcie dwóch słupów – jednego z rosyjską flagą, drugiego pustego z opartą o niego drabiną – i powiedział, że polska flaga została usunięta.
„Na rosyjskich pomnikach nie może być polskich flag! … Myślę, że Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej podjęło jedyną słuszną decyzję – zdjęcie polskiej flagi. Katyń to rosyjski pomnik, to rosyjska historia” – pisał Borysow.
Posunięcie to dodatkowo nadweręża stosunki między dwoma krajami po tym, jak Polska odegrała wiodącą rolę przeciwko wojnie na Ukrainie.
„W tej chwili pisana jest nota (dyplomatyczna), która zostanie przedstawiona Ministerstwu Spraw Zagranicznych” – powiedział w poniedziałek polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
„Postaramy się interweniować na szczeblu politycznym, ale… nie jestem przesadnie optymistycznie nastawiony do działań strony rosyjskiej. Strona rosyjska jest dość agresywna w polityce zagranicznej – dodał.
Rosyjskie MSZ nie odpowiedziało od razu na e-mailową prośbę o komentarz.
Sprawozdawczość Anny Koper; Montaż przez Alison Williams
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.