Jak wynika z dokumentu, który wyciekł, Polska zwróci się do wszystkich narodów o uzgodnienie centralnej roli lasów w walce o ograniczenie zmian klimatycznych, gdy będzie gospodarzem rozmów ONZ pod koniec tego roku.
W projekcie deklaracji, która ma zostać przyjęta przez wszystkie rządy na tegorocznej głównej konferencji klimatycznej, Polska – kraj-gospodarz podkreśliła „zasadniczą rolę pochłaniaczy dwutlenku węgla w łagodzeniu zmian klimatycznych” i wezwała państwa do zapewnienia „utrzymania i dalszego ulepszyć do 2050 r.”
Projekt został rozesłany rządom przed grudniowym spotkaniem w Katowicach. Wzywa naukowców z panelu klimatycznego ONZ do „zbadania i określenia ilościowego” roli lasów w magazynowaniu dwutlenku węgla w celu „osiągnięcia równowagi” z zanieczyszczeniem gazami cieplarnianymi.
Wyciekło: Projekt deklaracji ONZ mającej na celu „zagwarantowanie godnej przyszłości” pracownikom zajmującym się paliwami kopalnymi
Oświadczenie kończy się stwierdzeniem: „Wreszcie [we] twierdzą, że nie ma przyszłości bez rozwiązania problemu zmian klimatycznych, ale nie ma też przyszłości bez lasów”.
Naukowcy i organizacje pozarządowe, z którymi rozmawiał Climate Home News, z zadowoleniem przyjęli tę deklarację, ale przestrzegli przed wykorzystywaniem lasów jako przepustki na wyjście z więzienia w przypadku utrzymujących się zanieczyszczeń.
„Mogę jedynie poprzeć włączenie lasów” – powiedział dyrektor Instytutu Badań nad Leśnictwem w Birmingham, Michael Tausz. „Jednak w kontekście COP24 zarządzanie lasami w celu pochłaniania CO2 nie powoduje emisji [governments] oczywiście obowiązku ograniczenia emisji, szczególnie tych wynikających ze zmiany sposobu użytkowania gruntów.”
W szczególności ekolodzy obawiają się, że Polska skoncentruje się na kompensowaniu emisji gazów cieplarnianych przez lasy, zamiast na ograniczaniu zanieczyszczającego sektora węglowego. W 2015 roku prawie 81% energii elektrycznej w kraju pochodziło z węgla.
„Tak, klimat jest ważny i lasy są ważne, ale aby stawić czoła zmianom klimatycznym, oboje musimy utrzymać drzewa w stanie stojącym i zmniejszyć emisję paliw kopalnych” – powiedziała Hannah Mowat, aktywistka specjalizująca się w zmianach klimatycznych oraz holenderska organizacja pozarządowa Forests. Paproć.
Deklaracja Ministerialna Katowic w sprawie Lasów dla Projektu Klimatycznego 1(1) (Tekst)
W rozmowie z Climate Home News rzeczniczka polskiego resortu leśnictwa Monika Figaj zapewniła, że w oświadczeniu nie było podtekstów. „W deklaracji nie stwierdzamy, że redukcje emisji nie będą konieczne. Deklaracja stanowi zdecydowane wezwanie do osiągnięcia celu Porozumienia paryskiego, jakim jest osiągnięcie równowagi pomiędzy emisjami i pochłanianiem w drugiej połowie stulecia. Będzie to wymagało ograniczenia emisji, ale także ulepszenia pochłaniaczy – przez niektórych określanych jako „zapomniane rozwiązanie”. Nie możemy zrobić jednego bez drugiego.
Polska posiada jedne z największych obszarów leśnych w Europie i lobbuje w UE, aby w swojej polityce klimatycznej nadała węglowi z lasów większe znaczenie. Ale kraj był niedawno stwierdzono, że naruszył prawo UE wylesianie Puszczy Białowieskiej objętej ochroną UNESCO.
W 2014 r. w nowojorskiej Deklaracji w sprawie lasów zobowiązano się do zmniejszenia o połowę globalnej utraty lasów do 2020 r. Cel ten jest jednak nadal daleki od osiągnięcia. W porównaniu z okresem 2001–2013 tempo zanikania drzew w latach 2014–2017 wzrosło o 42%.
Na początku tygodnia Climate Home News opublikował kolejne oświadczenie zaplanowane na grudniowe rozmowy. Koncentrowało się to na przyszłości pracowników dotkniętych przejściem na czystą energię.
To, co wydarzy się w nadchodzących miesiącach, będzie miało wpływ na przyszłość Porozumienia paryskiego i globalny klimat
CHN będzie tam i będzie Cię informować od wewnątrz.
Jeśli cenisz nasz zasięg, rozważ pomoc. Zostań Patronem CHN ds już za 5 dolarów miesięcznie.
Konfigurujemy konto Patreona. To prosty, bezpieczny i łatwy sposób na bycie częścią społeczności, która będzie chronić i kierować naszą przyszłością.
Dzięki!
Opublikuj ponownie ten artykuł