Najważniejsze wiadomości
Polska pozywa Niemcy do sądu UE za rzekome zaniechanie usuwania nielegalnego eksportu odpadów
Polska złoży pozew przeciwko Niemcom do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) za rzekome zaniechanie sprzątania nielegalnie transportowanych do Polski odpadów – poinformowało polskie ministerstwo klimatu.
„Niemcy unikają podstawowych rzeczy, takich jak ochrona środowiska” – powiedział wczoraj na konferencji prasowej wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. „Nie może być tak, że państwo, które nazywa się proeuropejskim i świadomym ekologicznie, przenosi swoje gówno do innego kraju”.
Ozdoba twierdził, że w Polsce jest siedem miejsc, „gdzie Niemcy uchylają się od odpowiedzialności i łamią”. [EU] Polityka kontraktowa polegająca na „nieutylizacji odpadów”, które zostały tam przywiezione nielegalnie przez niemieckie firmy i których Niemcy nie chcą przyjąć ani sfinansować prac porządkowych.
Następnie odtworzył film przedstawiający miejsca, w których rzekomo nielegalnie wyrzucono 35 000 ton śmieci z Niemiec. To równowartość 2000 ciężarówek wypełnionych śmieciami, powiedziała Ozdoba.
Wiceminister stwierdził, że władze niemieckie nie odpowiadały na pisma z Polski w tej sprawie od maja ubiegłego roku. W związku z tym Warszawa zdecydowała się złożyć skargę do ETS w związku z „nieprzestrzeganiem przez Berlin przepisów unijnych” – powiedziała Ozdoba.
Polska podjęła w ostatnich latach działania mające na celu powstrzymanie gwałtownego wzrostu ilości odpadów importowanych do Polski z zagranicy, z których część została nielegalnie składowana lub nawet spalana.
W latach 2015-2019 roczna ilość odpadów przywożonych do Polski z zagranicy wzrosła z 150 000 ton do ponad 400 000 ton, informuje portal OKO.press. W ubiegłym roku około 61% importu pochodziło z Niemiec.
Od tego czasu jednak liczby te spadły, aw ubiegłym roku po raz pierwszy Polska wyeksportowała więcej odpadów (350 tys.
Powołano nową jednostkę do rozprawienia się z „mafią śmieciową”, która nielegalnie składuje i spala odpady często sprowadzane do Polski z krajów zachodnich w celu przetworzenia https://t.co/qvSmEiD4Ni
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 sierpnia 2020 r
Główne źródło obrazu: Ministerstwo Klimatu i Środowiska/Twitter
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do różnych pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITYCZNA Europa, Obserwator UE I Dzennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.