Gospodarka
Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc dla Ukrainy: ambasador USA
Od początku wojny do Polski wjechało ponad 6,5 mln Ukraińców. Podczas gdy wielu z nich przeniosło się dalej do innych krajów lub wróciło do domu, duża liczba zaangażowana, szczególnie na początku konfliktu, wywołała masową humanitarną reakcję polskiego społeczeństwa. Ambasador USA w Warszawie mocno wierzy, że zasługuje to na uznanie.
Odnosząc się do polskiej reakcji i reakcji, ambasador Mark Brzeziński powiedział PAP, że „w Polsce byliśmy świadkami gwałtownej mobilizacji Polaków do pomocy uchodźcom w obliczu ich masowego exodusu”.
„Niestety nie będzie to ostatni raz, kiedy zobaczymy taki napływ uchodźców. Ale nikt nie będzie mógł zignorować tego, co Polacy zrobili, jak bardzo się zmobilizowali, jak bardzo pomogli, dając każdemu uchodźcy dach nad głową i jedzenie – dodał.
„Zdecydowanie uważam, że zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla”.
Powiedział, że jako ambasador USA w Polsce był trochę stronniczy, ale „Mogę powiedzieć w imieniu wszystkich Amerykanów, że jesteśmy głęboko poruszeni bezinteresownością i wielkością Polaków, którzy pomogli uchodźcom”.
Brzeziński został również zapytany o ryzyko skoordynowanych rosyjskich ataków dezinformacyjnych na Polaków, zwłaszcza tych szerzących antyukraińską propagandę i podsycających nastroje antyuchodźcze, ale wyjaśnił, że Polacy mają „szósty zmysł”, jeśli chodzi o bycie czujnym Propagandą i dezinformacja przed tak długim kontaktem z nią w komunizmie. Według niego Polacy mają świadomość, że ukraińscy uchodźcy wnoszą pozytywny wkład w polską gospodarkę, a nie odbierają Polakom miejsca pracy.
Ambasador podkreślił również, że Polacy i Amerykanie są teraz bliżej niż kiedykolwiek. „Jesteśmy zjednoczeni, jeśli chodzi o współpracę wojskową, współpracę w wysiłkach humanitarnych, naszą współpracę biznesową i nasze wartości” – powiedział Brzeziński.
papka
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”