Connect with us

Sport

Polska podtrzymuje swój cel dotyczący wycofywania się z węgla, ponieważ wiodące przedsiębiorstwo energetyczne dąży do szybszej neutralności emisyjnej

Published

on

Polska podtrzymuje swój cel dotyczący wycofywania się z węgla, ponieważ wiodące przedsiębiorstwo energetyczne dąży do szybszej neutralności emisyjnej

WARSZAWA (Reuters) – Polska nie planuje szybszego wycofywania się z wykorzystania węgla, oświadczył w środę rząd, krytykując kontrolowaną przez państwo spółkę PGE za przyspieszenie celu neutralności węglowej o dekadę, do 2040 r.

Zgodnie z umową podpisaną przez rząd ze związkami zawodowymi, Polska planuje kontynuować wydobycie węgla do 2049 roku.

PGE, największa polska firma energetyczna, oświadczyła we wtorek, że dąży do szybszego wycofywania się z rynku, ponieważ stawia na energię odnawialną.

Chociaż węgiel wytwarza około 70% energii elektrycznej w Polsce, eksperci twierdzą, że wykorzystywanie tego paliwa do wytwarzania energii elektrycznej jest w dłuższej perspektywie niezrównoważone, biorąc pod uwagę rosnące koszty i ekologiczną politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

„Polityka energetyczna polskiego rządu, realizowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, nie zakłada przyspieszenia wycofywania się z węgla” – napisano w komunikacie resortu w sprawie aktualizacji strategii PGE. PGE musi zapłacić 26 miliardów złotych (6,4 miliarda dolarów). Prezes Wojciech Dąbrowski powiedział w środę polskiemu nadawcy publicznemu, że musi w tym roku ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przyspieszyć transformację, aby zmniejszyć obciążenia i zachować konkurencyjność.

„Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że założenia polityki energetycznej rządu zostaną wdrożone przez wszystkie spółki energetyczne posiadające akcje Skarbu Państwa, co znajdzie odzwierciedlenie także w ich strategiach i działalności inwestycyjnej” – podało ministerstwo.

(1 dolar = 4,0875 złotego)

(Raport: Marek Strzelecki; redakcja: Mark Potter)

READ  Podgląd: Albania vs. Polska - prognoza, wiadomości drużynowe, składy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *