Connect with us

Nauka

Polska podpisuje umowę o partnerstwie kosmicznym z Chinami i dąży do zacieśnienia współpracy przemysłowej

Published

on

Polska podpisuje umowę o partnerstwie kosmicznym z Chinami i dąży do zacieśnienia współpracy przemysłowej

WARSZAWA — Polska agencja kosmiczna POLSA podpisała niedawno umowę z chińską Narodową Administracją Kosmiczną (CNSA). Obie agencje powinny współpracować we wspólnych badaniach, monitorowaniu i rozwoju nowych rozwiązań telekomunikacyjnych.

Porozumienie zostało podpisane przez szefów obu agencji w obecności prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydenta Chin Xi Jinpinga w Warszawie pod koniec czerwca.

Partnerstwo z Chinami

„Współpraca Polskiej Agencji Kosmicznej i Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej będzie dotyczyć trzech obszarów: badań kosmicznych, wymiany i wykorzystania danych satelitarnych do rozwoju naszej wiedzy naukowej na Ziemi, w tym obserwacji i monitorowania zmian klimatycznych i środowiska, oraz rozwój technologii kosmicznych, w tym w dziedzinie telekomunikacji” – powiedział profesor Marek Banaszkiewicz, prezes POLSA. Wiadomości kosmiczne. „Rozwój technologii kosmicznych to jeden z obszarów współpracy POLSA i CNSA, dlatego z pewnością będziemy rozmawiać o transferach technologii z chińskiego sektora kosmicznego”.

Ostatnie wysiłki na rzecz zacieśnienia współpracy kosmicznej z Chinami mogą wiązać się z ujawnionymi na początku tego roku przez przedstawicieli polskiego rządu planami, w ramach których rząd rozważa utworzenie narodowej spółki kosmicznej. Celem spółki byłoby stymulowanie rozwoju mniejszych firm polskiego sektora kosmicznego.

Większa współpraca firm

Banaszkiewicz powiedział, że po podpisaniu najnowszego porozumienia między Pekinem a Warszawą „polscy przedsiębiorcy będą bardziej zainteresowani obszarami związanymi z rozwojem technologii i telekomunikacji”.

Zapytany o potencjał nowych partnerstw firm kosmicznych z Polski i Chin, prezes agencji powiedział, że „Chińczycy są bardzo aktywnym graczem w branży kosmicznej. Posiadają liczne kontakty, samodzielnie inicjują wiele spotkań i budują relacje biznesowe.”

W debacie zorganizowanej 16 czerwca przez lokalny tygodnik informacyjny Gazeta PolskaWicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd będzie wspierał wysiłki prywatnych firm na rzecz rozwoju sektora kosmicznego w kraju, a ambicje rządu mają na celu promowanie wystrzelenia pierwszego polskiego satelity.

READ  Regionalne Centrum Nauki Leonardo da Vinci / eM4. Pracownia Architektury.Brataniec

Porozumienie POLSA z CNSA oznacza podpisanie pierwszej tego typu umowy w tym roku. W 2015 roku polska agencja podpisała umowy ze swoimi odpowiednikami we Francji, Włoszech, Ukrainie i Brazylii.

W następstwie ubiegłorocznego porozumienia pomiędzy POLSA a Ukraińską Agencją Kosmiczną (SSAU), główna polska grupa obronna PGZ podpisała z ukraińską agencją umowę o współpracy przy wspólnych projektach, w tym rozwoju satelitów. Uzupełniając porozumienie podpisane w czerwcu przez Pekin i Warszawę, PGZ mogłaby także nawiązać bliższą współpracę z chińskim sektorem kosmicznym.

POLSA, z siedzibą w Gdańsku, na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, powstała w 2014 roku w celu koordynowania wysiłków polskiego środowiska biznesowego i naukowego na rzecz zwiększenia obecności kosmicznej kraju. Ponadto POLSA twierdzi, że jest odpowiedzialna za pomoc w pozyskiwaniu środków od Europejskiej Agencji Kosmicznej, promowanie technologii satelitarnej i poprawę zdolności obronnych Polski.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *