Connect with us

Nauka

Polska podpisuje umowę na wystrzelenie pierwszej konstelacji satelitów

Published

on

Polska podpisuje umowę na wystrzelenie pierwszej konstelacji satelitów

Polska podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), która umożliwi jej wystrzelenie pierwszej konstelacji satelitów w 2027 roku.

Konstelacja będzie składać się z co najmniej czterech satelitów – trzech optoelektronicznych i jednego radarowego – współpracujących ze sobą jako system. Polska sfinansuje przewidywane koszty w wysokości 85 mln euro (378 mln zł), a ESA pomoże krajowi w projektowaniu, budowie, wystrzeleniu i uruchomieniu satelitów.

Dane z urządzeń pomogą Polsce w monitorowaniu i zarządzaniu użytkowaniem gruntów, rolnictwem (np. w celu przewidywania plonów), środowiskiem, infrastrukturą, wodą i sytuacjami kryzysowymi (np. w ocenie ryzyka powodziowego i monitorowaniu bezpieczeństwa granic).

„To niezwykle ważne porozumienie, które daje nam nowe narzędzia umożliwiające zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę jakości życia nas wszystkich” – powiedział minister rozwoju Waldemar Buda, który wczoraj podpisał porozumienie z ESA.

„Obecnie Polska nie posiada własnych satelitów, a zapotrzebowanie na dane o wysokiej rozdzielczości jest bardzo duże” – zauważył.

„Dane pozyskiwane za pośrednictwem satelitów będą wykorzystywane m.in. do rejestrowania, oceny i monitorowania skutków zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, a także oceny bezpieczeństwa, czy też np. określenia wysokości wsparcia państwa dla rolników i firm” – dodał minister.

Decyzję ESA o udzieleniu pomocy Polsce ogłosił w zeszłym tygodniu dyrektor agencji Josef Aschbacher, który ujawnił także, że nowa konstelacja satelitów będzie nosić nazwę „Camilla”.

Dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA, Simonetta Cheli, zauważyła, że ​​oprócz wspierania Polski w projektowaniu, budowie, uruchomieniu i uruchomieniu satelitów, pomogłoby również w rozwoju usług monitorowania.

READ  LESS_ nadal rośnie i przygotowuje się do następnej rundy finansowania

„Byłby to znaczący krok dla Polski i [the] Przemysłu Obserwacji Ziemi do budowania potencjału i zwiększania swojej roli/konkurencyjności na rynku obserwacji Ziemi” – dodała.

Na początku tego roku Polska ujawniła, że ​​zwiększyła swoje składki do ESA o 295 mln euro na lata 2023-2025, umożliwiając polskim firmom udział w różnych programach rozwijających technologie, produkty i usługi w obszarze komunikacji satelitarnej, nawigacji i obserwacji Ziemi .

W sierpniu Polska Agencja Kosmiczna (PAK) ogłosiła, że ​​polski astronauta weźmie udział w misji ESA na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Będzie to dopiero drugi przypadek w historii, kiedy Polak poleci w kosmos. Polska zaprezentowała Sławosza Uznańskiego. eingeer, jako twój kandydat na misję. We wrześniu rozpoczął szkolenie do misji.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Centrum Lotów Kosmicznych NASA Marshalla / flickr.com (pod PISMO CC BY-NC 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *