Najważniejsze wiadomości
Polska podpisuje umowę Artemis na Międzynarodowym Kongresie Kosmicznym
Polska dołączyła do rosnącej listy narodów, które potwierdzają swoje zaangażowanie w zrównoważoną eksplorację kosmosu, podpisując Porozumienie Artemidy, które określa wspólny zestaw zasad, które przynoszą korzyści całej ludzkości. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podpisał dokument 26 października podczas ceremonii z udziałem zastępcy administratora NASA Pam Melory na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC) w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
„Chciałbym podziękować Polsce za jej zaangażowanie w ustanawianie pokojowych norm zachowania w kosmosie” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Żaden naród nie jest w stanie osiągnąć tych celów w pojedynkę – aby zapewnić długoterminową stabilność przestrzeni kosmicznej, wymagane jest silne zaangażowanie międzynarodowe z krajami partnerskimi. Ekscytujące jest obserwowanie ciągłego rozmachu Porozumień Artemis, ponieważ coraz więcej krajów pracuje nad zabezpieczeniem przyszłości kosmosu dla całej ludzkości”.
„To zaszczyt być w Dubaju na Międzynarodowym Kongresie Lotniczym z Prezesem POLSA Wrochną, który świętuje podpisanie Umowy Artemis przez Polskę. W IAC widzieliśmy ogromne zainteresowanie ochroną środowiska kosmicznego na przyszłość ”- powiedział Melroy. „NASA nadal prowadzi rozmowy z naszymi partnerami i nie mogę się doczekać, aż wiele innych narodów na całym świecie dołączy do nas w tym doniosłym zobowiązaniu”.
Porozumienie Artemis, podpisane przez ośmiu pierwszych sygnatariuszy w październiku 2020 r., określa zestaw praktycznych zasad dotyczących współpracy w zakresie badań kosmosu między narodami uczestniczącymi w planach eksploracji Księżyca przez NASA na XXI wiek.
„W ciągu ostatnich 40 lat w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych wykorzystano ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i zbudowanych przez polskich naukowców i inżynierów” – powiedział Wrochna. „Przystąpienie Polski do umowy Artemis to kolejny ważny krok w kierunku rozwoju potencjału polskiego sektora kosmicznego na poziomie międzynarodowym.”
Porozumienia Artemis potwierdzają i wdrażają Traktat z 1967 r. o zasadach rządzących działalnością państw w zakresie eksploracji i użytkowania przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich, znany również jako Traktat o Przestrzeni Kosmicznej. Potwierdzają również zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i krajów partnerskich w Konwencję o rejestracji, Porozumienie o ratowaniu astronautów i inne normy zachowania, które zatwierdziły NASA i jej partnerzy, w tym publiczne udostępnianie danych naukowych.
W nadchodzących miesiącach i latach więcej krajów dołączy do umowy Artemis, ponieważ NASA będzie nadal współpracować ze swoimi międzynarodowymi partnerami, aby stworzyć bezpieczną, pokojową i dostatnią przyszłość w kosmosie. Współpraca z nowymi i istniejącymi partnerami doda nowej energii i umiejętności, aby cały świat mógł czerpać korzyści z naszej podróży eksploracji i odkrywania.
Pod Program Artemis, NASA będzie pierwszą kobietą i pierwszą kolorową osobą, która wyląduje na Księżycu. Wraz z partnerami międzynarodowymi i komercyjnymi agencja po raz pierwszy nawiąże długoterminowe eksploracje na Księżycu i wokół niego. Zapewni to, że NASA i jej partnerzy będą gotowi na kolejny wielki krok ludzkości – eksplorację Marsa.
Dowiedz się więcej o umowach Artemis na: https://www.nasa.gov/artemis-accords
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.