Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska podpisuje umowę Artemis na Międzynarodowym Kongresie Kosmicznym

Published

on

Polska podpisuje umowę Artemis na Międzynarodowym Kongresie Kosmicznym

Polska dołączyła do rosnącej listy narodów, które potwierdzają swoje zaangażowanie w zrównoważoną eksplorację kosmosu, podpisując Porozumienie Artemidy, które określa wspólny zestaw zasad, które przynoszą korzyści całej ludzkości. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podpisał dokument 26 października podczas ceremonii z udziałem zastępcy administratora NASA Pam Melory na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC) w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

„Chciałbym podziękować Polsce za jej zaangażowanie w ustanawianie pokojowych norm zachowania w kosmosie” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Żaden naród nie jest w stanie osiągnąć tych celów w pojedynkę – aby zapewnić długoterminową stabilność przestrzeni kosmicznej, wymagane jest silne zaangażowanie międzynarodowe z krajami partnerskimi. Ekscytujące jest obserwowanie ciągłego rozmachu Porozumień Artemis, ponieważ coraz więcej krajów pracuje nad zabezpieczeniem przyszłości kosmosu dla całej ludzkości”.

„To zaszczyt być w Dubaju na Międzynarodowym Kongresie Lotniczym z Prezesem POLSA Wrochną, który świętuje podpisanie Umowy Artemis przez Polskę. W IAC widzieliśmy ogromne zainteresowanie ochroną środowiska kosmicznego na przyszłość ”- powiedział Melroy. „NASA nadal prowadzi rozmowy z naszymi partnerami i nie mogę się doczekać, aż wiele innych narodów na całym świecie dołączy do nas w tym doniosłym zobowiązaniu”.

Porozumienie Artemis, podpisane przez ośmiu pierwszych sygnatariuszy w październiku 2020 r., określa zestaw praktycznych zasad dotyczących współpracy w zakresie badań kosmosu między narodami uczestniczącymi w planach eksploracji Księżyca przez NASA na XXI wiek.

„W ciągu ostatnich 40 lat w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych wykorzystano ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i zbudowanych przez polskich naukowców i inżynierów” – powiedział Wrochna. „Przystąpienie Polski do umowy Artemis to kolejny ważny krok w kierunku rozwoju potencjału polskiego sektora kosmicznego na poziomie międzynarodowym.”

Porozumienia Artemis potwierdzają i wdrażają Traktat z 1967 r. o zasadach rządzących działalnością państw w zakresie eksploracji i użytkowania przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich, znany również jako Traktat o Przestrzeni Kosmicznej. Potwierdzają również zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i krajów partnerskich w Konwencję o rejestracji, Porozumienie o ratowaniu astronautów i inne normy zachowania, które zatwierdziły NASA i jej partnerzy, w tym publiczne udostępnianie danych naukowych.

W nadchodzących miesiącach i latach więcej krajów dołączy do umowy Artemis, ponieważ NASA będzie nadal współpracować ze swoimi międzynarodowymi partnerami, aby stworzyć bezpieczną, pokojową i dostatnią przyszłość w kosmosie. Współpraca z nowymi i istniejącymi partnerami doda nowej energii i umiejętności, aby cały świat mógł czerpać korzyści z naszej podróży eksploracji i odkrywania.

Pod Program Artemis, NASA będzie pierwszą kobietą i pierwszą kolorową osobą, która wyląduje na Księżycu. Wraz z partnerami międzynarodowymi i komercyjnymi agencja po raz pierwszy nawiąże długoterminowe eksploracje na Księżycu i wokół niego. Zapewni to, że NASA i jej partnerzy będą gotowi na kolejny wielki krok ludzkości – eksplorację Marsa.

Dowiedz się więcej o umowach Artemis na: https://www.nasa.gov/artemis-accords

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *