Nauka
Polska podpisuje Porozumienia Artemis – SpaceNews
DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Polska przystąpiła do pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych Porozumień Artemis w sprawie eksploracji kosmosu, mając nadzieję, że porozumienie zostanie wykorzystane do poprawy współpracy kosmicznej między obydwoma narodami.
Podczas ceremonii podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Grzegorz Wrochna podpisał Porozumienia określające najlepsze praktyki w zakresie bezpiecznej i zrównoważonej eksploracji kosmosu z zastępcą administratora NASA, Pam Melroy. Polska jest obecnie 13. krajem, który przystąpi do porozumień.
W krótkich komentarzach podczas ceremonii Wrochna stwierdził, że postrzega Porozumienia Artemis jako pierwszy krok w kierunku ściślejszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Zaznaczył, że choć Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, polskie firmy kosmiczne starają się rozwijać swoją działalność poza Europą.
„Chcą dotrzeć do nowych rynków, szczególnie do rynku amerykańskiego” – powiedział. „Chcą brać udział w misjach innych agencji, zwłaszcza NASA. Chcielibyśmy otworzyć przed nimi drzwi i uważam, że to pierwszy krok.
Stany Zjednoczone ogłosiły w 2020 r. Porozumienia Artemis, których celem jest nakreślenie ogólnych zasad eksploracji kosmosu, opartych w dużej mierze na Traktacie o przestrzeni kosmicznej i innych porozumieniach, których, jak oczekiwały, będą przestrzegać kraje, jeśli chcą współpracować w programie eksploracji. . W 2020 r. umowy IAC podpisało osiem krajów, w tym USA, a później Ukraina, Korea Południowa, Nowa Zelandia i Brazylia.
„Jesteśmy podekscytowani, że Polska zgodziła się wspierać zasady zawarte w Porozumieniach Artemis. Są to bardzo proste i uniwersalne zasady, ale umożliwią nowej generacji międzynarodowe partnerstwa na rzecz eksploracji Księżyca i poza nim” – powiedział Melroy podczas ceremonii. „Dziękujemy Polsce, że znalazła się w tym zacnym gronie”.
Wspierała także prace na rzecz „identyfikacji i poszerzania możliwości partnerstwa i współpracy w przestrzeni kosmicznej” pomiędzy USA i Polską. „Nie mogę się doczekać jeszcze bliższych więzi między naszymi narodami w nadchodzących miesiącach i latach”.
„Czy możemy wysłać polskiego astronautę na Księżyc? Być może – stwierdził Wrochna. „Ale chciałbym mieć pewność, że polski sprzęt, polskie instrumenty polecą na Księżyc i inne ciała i uważam, że to jest pierwszy krok w tym kierunku”.
Powiązany
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”