Gospodarka
Polska podejmuje kroki w celu uwolnienia unijnych funduszy naprawczych
Polska jest na dobrej drodze, aby do końca roku uwolnić miliardy euro z unijnych funduszy naprawczych, powiedział minister finansów, podkreślając, że negocjatorzy poczynili znaczne postępy w rozmowach z Brukselą w ciągu ostatniego miesiąca.
UE nie wypłaciła jeszcze pierwszej transzy gotówkowej w ramach polskiego planu naprawczego Covid-19, na łączną kwotę 36 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek, po zatwierdzeniu pełnego programu w czerwcu. Polska stara się przekonać Brukselę, że wprowadziła reformy wystarczające do zapewnienia niezależności sędziów, co jest kluczowym postulatem Komisji Europejskiej.
Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że Warszawa jest „na dobrej drodze do zdobycia tych pieniędzy”, a jej rząd może złożyć pierwszy wniosek o wypłatę przed grudniem – na 2,85 mld euro dotacji i 1,37 mld euro pożyczek.
„To, co jest w gazetach, to jedno”, powiedziała w wywiadzie dla Financial Times, dodając, że chociaż niektórzy europejscy komisarze wezwali Polskę, by zrobiła więcej na rzecz wzmocnienia rządów prawa, „o ile mogę powiedzieć White . . . nie ma oficjalnego dokumentu stwierdzającego, że nie przeprowadziliśmy reformy właściwie”.
Bruksela upiera się, że aby otrzymać swoje pieniądze, Warszawa musi pokazać, że rozpoczęła szereg reform swojego systemu dyscyplinowania sędziów. Warunki obejmują wymóg, aby sprawy przeciwko sędziom były rozstrzygane przez bezstronny sąd, a sędziowie, których dotyczyły wcześniejsze decyzje Komisji Dyscyplinarnej, mają prawo do rewizji tych decyzji.
Komisja odmówiła komentarza na temat negocjacji w sprawie finansowania z Polską, ale stwierdziła, że bez spełnienia kamieni milowych w zakresie praworządności w zakresie niezależności sądownictwa „nie ma możliwości wypłaty”.
Przed jesiennymi wyborami ugrupowania opozycyjne oskarżyły prawicowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego o poświęcanie funduszy unijnych dla zachowania kontroli nad polskim wymiarem sprawiedliwości.
„Bez wypełnienia zobowiązań, które sam Morawiecki nałożył na swój rząd, w tym przywrócenia rządów prawa, rząd nie otrzyma żadnych pieniędzy” – powiedział eurodeputowany Andrzej Halicki, reprezentujący polską opozycyjną Platformę Obywatelską i kierujący w zeszłym tygodniu delegacją Parlamentu Europejskiego. odwiedził Warszawę.
Niektórzy urzędnicy UE kwestionują, czy Polska posunęła się wystarczająco daleko w swoich reformach, ale czołowi politycy europejscy są również chętni do odblokowania finansowania, gdy kraj zacieśnia się w przyjmowaniu uchodźców po zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę i wzywa Moskwę do twardej reakcji.
Minister finansów powiedział, że Polska jest na innej drodze niż Węgry, które nie otrzymały wsparcia UE dla swojego planu naprawy, częściowo z powodu łamania praworządności w zamówieniach publicznych. „Polska jest jedną z najlepszych w UE, więc nie obawiam się, że coś będzie nie tak z naszymi procedurami przejrzystości i antykorupcyjnymi” – powiedziała.
Oddzielnie Rzeczkowska przewidywała, że Polska uniknie recesji w 2022 roku pomimo spadku produktu krajowego brutto o 2,3 proc. w drugim kwartale. Powiedziała, że dane o produkcji i inne wskaźniki wskazują na powrót do wzrostu w trzecim kwartale.
Przyznała jednak, że gospodarka może ponownie się skurczyć w ostatnim kwartale, jeśli Europa doświadczy zimowego kryzysu energetycznego.
Polskie banki grożą pozwaniem rządu w związku z jego sierpniową decyzją o umożliwieniu właścicielom kredytów hipotecznych borykającym się z wysokimi rachunkami za energię wstrzymania płatności na okres do czterech miesięcy w roku, podczas gdy polski bank centralny obniżył stopy procentowe o blisko zeszłej jesieni Zero podniosło się do 6,75 proc.
Warszawa przedstawiła budżet na 2023 r., który obejmuje rekordowy wzrost wydatków wojskowych po inwazji Rosji na Ukrainę. Rzeczkowska powiedziała, że rozprawa z uchylaniem się od płacenia podatków zwiększyła dochody.
„Możemy sobie pozwolić na tak duży budżet na ten i kolejny rok, ponieważ udało nam się usprawnić system podatkowy, aby skutecznie walczyć z oszustwami podatkowymi” – powiedziała.
Rzeczkowska powiedziała, że zdolność kredytowa Polski jest nadal wysoka, odzwierciedlając poziom zadłużenia wynoszący zaledwie 52 proc. PKB, co jest zgodne z wytycznymi fiskalnymi UE.
„Jednak ważniejsze jest, aby spojrzeć na to, co nie jest zabudżetowane niż to, co jest zaksięgowane” – powiedziała Katarzyna Rzentarzewska, główny analityk banku Wiener Erste Group, zwracając uwagę na ostatnie wydatki awaryjne, między innymi na pomoc mieszkańcom w radzeniu sobie z rosnącymi cenami energii. radzić sobie ze wzrostem kosztów kredytu.
Minister finansów podkreślił, że kryzys energetyczny wzmocnił wiarę Polski w utrzymanie własnej polityki walutowej i pieniężnej. „To nie jest dobry czas na wejście do strefy euro” – powiedziała. „Strefa euro ma swoje własne problemy”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”