Najważniejsze wiadomości
Polska po raz pierwszy publikuje dane dotyczące tysięcy „wypychań” migrantów na białoruską granicę
Polski rząd po raz pierwszy opublikował dane dotyczące tzw. „wypychań” migrantów i osób ubiegających się o azyl, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi. Pokazują, że w ciągu sześciu miesięcy od lipca 2023 r. do stycznia 2024 r. praktyki miały miejsce ponad 6000 razy.
W sierpniu 2021 r. ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby prób przekroczenia granicy z Białorusią – głównie przez osoby z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki – upoważnił funkcjonariuszy straży granicznej do aresztowania osób przyłapanych na nielegalnym przekraczaniu granicy, które zostały przyłapane na odsyłaniu .
Polityka ta została skrytykowana jako nieludzka i niezgodna z prawem przez wiele organizacji praw człowieka, w tym przez Specjalnego Sprawozdawcę ONZ ds. Praw Człowieka Migrantów. Polskie orzeczenia sądowe również stwierdziły naruszenie prawa.
Grupa 101 organizacji pozarządowych i 550 osób publicznych wezwała do powołania nowego premiera @donaldtusk położyć kres praktyce poprzedniego rządu polegającej na odsyłaniu z Białorusi migrantów nielegalnie przekraczających granicę.
Opisują takie „odmowy” jako „rażące naruszenie praw człowieka”. https://t.co/haaiBb5o1m
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 11 stycznia 2024 r
Jednak zakres tej praktyki był od dawna trudny do oszacowania, ponieważ między sierpniem 2021 r. a lipcem 2023 r. straż graniczna nie prowadziła żadnej ewidencji częstotliwości odsyłania migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi.
Przypadki takie zaliczono do szerszej kategorii „przekroczenia granicy, których udaremniono”. Według danych rządowych polska straż graniczna zapobiegła 33 781 przekroczeniu granicy w 2021 r. i 12 157 w 2022 r.
Odmowy są rejestrowane jako osobna kategoria dopiero od 5 lipca 2023 r. Na wniosek lewicowej partii Razem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że od tej daty do 16 stycznia 2024 r. odbyło się 6070 takich przesunięć.
Granica polsko-białoruska. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oficjalnie o przepychankachhttps://t.co/ArsfsmIvS8
— Interia (@Int_Events) 6 lutego 2024 r
Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Duszczyk – członek nowego rządu, który w połowie grudnia 2023 r. zastąpił PiS na stanowisku – zauważył jednak, że pod rządami nowego rządu liczba wypychań zmalała.
Między 13 grudnia 2023 r. a 3 stycznia 2024 r. nakazano opuszczenie terytorium Polski o 81% mniej osób niż w tym samym okresie rok wcześniej – napisał Duszczyk.
Wiceminister dodał, że nowy rząd pracuje nad bardziej kompleksową polityką graniczną i migracyjną, która będzie traktowała ochronę praw człowieka jako „priorytet”, przy jednoczesnym „zapewnieniu bezpieczeństwa państwa”.
Polska odnotowała znaczny spadek liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, od 27 stycznia polska straż graniczna nie zarejestrowała ani jednej próby nielegalnego przekroczenia granicy.
W tym roku zarejestrowano zaledwie 88 osób w porównaniu z około 1500 w styczniu 2023 r. i 1000 w styczniu 2022 r. https://t.co/RUsyWPXycn
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 lutego 2024 r
W zeszłym miesiącu Duszczyk, odpowiadając na zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich RP, powiedział, że rząd formułuje nowe procedury, które „umożliwią skuteczne działania w zakresie ochrony granic, ale jednocześnie pozwolą na ocenę indywidualnej sytuacji każdego migranta przebywającego w Polsce”. „
Ujawnił także, że ministerstwo planuje poinstruować Straż Graniczną, aby utworzyła specjalne grupy poszukiwawczo-ratownicze, „w celu zapobiegania kryzysom humanitarnym” dla osób przekraczających granicę.
Jednak jedna z parlamentarzystów Razem, która zwróciła się o te dane, Daria Gosek-Popiolek, twierdzi, że jest sfrustrowana faktem, że nowy rząd nie podjął bardziej kompleksowych działań. Jej partia należy do Lewicy (Lewicy) – jednego z ugrupowań nowej koalicji rządzącej w Polsce – ale zdecydowała się nie przyłączać bezpośrednio do samego rządu.
MSWiA planuje nałożyć na funkcjonariuszy Straży Granicznej obowiązek tworzenia specjalnych grup poszukiwawczo-ratowniczych w jednostkach na granicy z Białorusią. | @Obrona24pl @MSWiA_GOV_PL @MKierwiński @MaciekDuszczyk @BiuroRPO @Kontrolerzy graniczni https://t.co/q3R65U63yE
— InfoSecurity24.pl (@InfoSecurity_24) 1 lutego 2024 r
„Jeśli chcemy przywrócić rządy prawa i [take] Biorąc pod uwagę działania podjęte wobec różnych dyskryminowanych grup, nie możemy ignorować wprowadzonego przez PiS odrzucenia uchodźców” – stwierdziła. „Nie rozumiemy, dlaczego rząd nie podejmuje odpowiednich działań w obliczu zachowań uznanych przez sądy za niezgodne z prawem”.
„Pomysł humanitarnych wypychań jest fikcją, ponieważ nikogo nie można w humanitarny sposób zepchnąć z powrotem na Białoruś” – powiedział Gosek-Popiołek portalowi informacyjnemu Interii.
W styczniu grupa 101 organizacji pozarządowych oraz 550 działaczy, artystów i naukowców wezwała nowego polskiego premiera Donalda Tuska do zaprzestania praktyki odpychania, która była regularnie stosowana w czasach PiS.
Marszałek parlamentu spotkał się z krytyką po tym, jak pozował do zdjęcia podczas imprezy bożonarodzeniowej, którą organizował z udziałem osób wjeżdżających do Polski przez granicę z Białorusią.
„To zaproszenie do nielegalnego przekroczenia polskiej granicy” – stwierdził polityk opozycji https://t.co/W2sl1SDaxD
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 grudnia 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główne źródło obrazu: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.