Najważniejsze wiadomości
Polska po raz drugi z rzędu została Europejskim Drzewem Roku
180-letni dąb rosnący w Łodzi został wybrany Europejskim Drzewem Roku 2023 podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim. To już drugi rok z rzędu, kiedy Polska wygrała konkurs.
Drzewo nazwane Fabrykant (co oznacza „właściciel fabryki” w nawiązaniu do przemysłowej przeszłości Łodzi) otrzymało 45 718 głosów ogółu społeczeństwa w internetowej ankiecie, prawie 28 000 głosów więcej niż wicemistrz smoczego dębu ze Słowacji. Trzecia była kolonia jabłoni z Ukrainy z Krolewca.
Fabrykant położony jest przy głównej alei Parku im. Biskupa Michała Klepacza z Łodzi, który powstał pod koniec XIX wieku, kiedy teren zakupiła rodzina fabrykantów Richter. Park jest obecnie własnością Politechniki Łódzkiej, a drzewo podobno jest popularnym miejscem wypoczynku studentów.
Opisany jako „jedno z najbardziej dziewiczych drzew w Polsce” oraz „symbol długowieczności i mądrości”, baldachim Fabrykanta rozciąga się na 33 metry, a jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech jest 20-metrowa gałąź w kształcie litery S.
„Niezwykłe drzewo w niezwykłym miejscu otrzymało tytuł Europejskiego Drzewa Roku” – poinformował Jacek Bożek, prezes grupy ekologicznej Klub Gaja. „Za ten sukces możemy podziękować wielu ludziom, dla których przyroda ma również ogromne znaczenie w kontekście kulturowym i historycznym”.
Klub Gaja organizuje polską edycję konkursu, który Oak Fabrykant wygrał w 2022 roku, kwalifikując się tym samym do konkursu europejskiego.
Bożek podziękował tym, którzy głosowali online na Fabrykant w zdobyciu europejskiego tytułu. Szczególnie pochwalił popularną stronę w mediach społecznościowych Make Life Harder., prowadzony przez blogera Jakobe Mansztajna, który namówił ponad 1,2 miliona swoich obserwujących na Instagramie do głosowania na drzewko.
W ubiegłym roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył 400-letni dąb Dunin rosnący w Puszczy Białowieskiej na granicy Polski i Białorusi. Polska wygrała konkurs także w 2017 roku, kiedy to 650-letni dąb Józef z południowo-wschodniej wsi Wiśniowa został ogłoszony zwycięzcą.
Europejskie Drzewo Roku to coroczny konkurs mający na celu podkreślenie znaczenia drzew w dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym. Konkurs nie skupia się na pięknie, wielkości czy wieku, ale na historii drzewa i jego związku z ludźmi.
Konkurs, organizowany przez Stowarzyszenie Partnerstwa na rzecz Środowiska, rozpoczął się w 2011 r. Publiczność jest zaproszona do głosowania online na swoje ulubione europejskie drzewo z listy zwycięzców rundy krajowej w lutym.
ETS orzekł, że polskie prawo leśne nie spełnia obowiązków wynikających z unijnej dyrektywy o ochronie siedlisk przyrodniczych.
Przedstawiciele partii rządzącej potępili unijny sąd za „ingerencję” w wewnętrzne sprawy Polski na zlecenie „zagranicznych organizacji” https://t.co/JPwrDGOa9q
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 marca 2023 r
Główne źródło obrazu: Europejskie Drzewo Roku
Anna Hackett jest asystentką redakcji w Notes from Poland. Niedawno ukończyła Trinity College w Dublinie na wydziale europeistyki i ma doświadczenie dziennikarskie w Irish Independent News & Media Group. Jest polskiego pochodzenia
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.