Connect with us

Nauka

Polska planuje wysłać 10 000 żołnierzy na granicę z Białorusią w obliczu napięć

Published

on

Polska planuje wysłać 10 000 żołnierzy na granicę z Białorusią w obliczu napięć

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przemawia przed systemem HIMARS podczas uroczystości z okazji dostawy pierwszego systemu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) dla Wojska Polskiego na lotnisku w Warszawie, 15 maja 2023 r. Fot. Kacper Pempel/ REUTERS

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska zamierza rozmieścić 10 tys. .

Osobno polskie wojsko powiedziało, że przeszukuje obszar w pobliżu białoruskiej granicy w poszukiwaniu zabłąkanego lontu od pocisku, ale nie stanowi on zagrożenia, ponieważ „detonator ma wbudowane zabezpieczenia”. Bezpiecznik zaginął podczas „intensywnych działań z użyciem specjalistycznego sprzętu w celu zapewnienia bezpieczeństwa” – poinformowało wojsko.

„We wtorek po zakończeniu lotów bojowych jeden ze śmigłowców, który patrolował teren przygraniczny, został znaleziony bez zapalnika w jednym z pocisków. Lot odbywał się wzdłuż pasa granicznego i nie odbywał się nad terenami zabudowanymi „, podało wojsko w oświadczeniu, wzywając mieszkańców do zaalarmowania policji, jeśli zobaczą brakujący przedmiot.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że w rejon przygraniczny zostanie wysłanych 10 tys. żołnierzy. Ogłosił to w wywiadzie dla państwowego radia dzień po tym, jak inny urzędnik powiedział, że Polska wyśle ​​na granicę dodatkowe 2000 żołnierzy w ciągu najbliższych dwóch tygodni, zasadniczo podwajając tam swoją obecność wojskową.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI: Białoruś rozpoczyna ćwiczenia wojskowe w pobliżu swoich granic z Polską i Litwą w miarę wzrostu napięcia

Żołnierze są rozmieszczani w celu wzmocnienia pracy policji i straży granicznej.

Polska od dwóch lat boryka się z migrantami przybywającymi na białoruską granicę, którzy próbują nielegalnie przedostać się do kraju. Rząd Polski i innych krajów wschodniej flanki NATO oskarżył prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, sojusznika Rosji, o otwarcie szlaku migracyjnego w akcie „wojny hybrydowej” mającej na celu stworzenie niestabilności na Zachodzie.

READ  Tajemnicza wiązka światła rozświetliła niebo nad Australią. Teraz jest wyjaśnienie

Polska jest również zaniepokojona obecnością bojowników grupy Wagnera, którzy zostali wysłani na Białoruś po krótkotrwałym buncie w Rosji w czerwcu. Niepokój wzrósł jeszcze bardziej w zeszłym tygodniu, kiedy dwa białoruskie helikoptery wojskowe na krótko wleciały w polską przestrzeń powietrzną, co Warszawa uznała za celową prowokację.

W wyborach parlamentarnych w Polsce zaplanowanych na 15 października konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość próbowała pokazać, że poważnie traktuje bezpieczeństwo, starając się o bezprecedensową trzecią kadencję.

Oficer NATO powiedział na początku tego tygodnia, gdy Białoruś rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w pobliżu swojej granicy z Polską, że zachodni sojusz wojskowy monitoruje sytuację na Białorusi, ale nie widzi bezpośredniego zagrożenia.

„NATO znacznie zwiększyło swoją obecność obronną we wschodniej części Sojuszu w odpowiedzi na agresywne działania Rosji i nadal robimy to, co konieczne, aby odstraszyć wszelkie zagrożenia i chronić każdy centymetr terytorium Sojuszu” – powiedziała rzeczniczka NATO Oana Lungescu, w poniedziałek.

„Nie widzimy żadnego bezpośredniego ani bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony najemników Wagnera dla naszych sojuszników, ale pozostajemy czujni” – dodał Lungescu.

Przyczynił się do tego Lorne Cook z Brukseli.

Lewy:
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przemawia przed systemem HIMARS podczas uroczystości z okazji dostawy pierwszego systemu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) dla Wojska Polskiego na lotnisku w Warszawie, 15 maja 2023 r. Fot. Kacper Pempel/ REUTERS

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *