Najważniejsze wiadomości
Polska planuje obniżkę stóp procentowych we wrześniu pomimo dwucyfrowej inflacji | Pstryknąć
Ogólna inflacja CPI w Polsce spadła z 10,8% r/r do 10,1% r/r w sierpniu, nieco powyżej oczekiwań (ING 10,0% r/r i konsensus 9,9% r/r; zakres prognozy wynosił od 9,7 do 10,6%). Dynamika cen żywności odjęła CPI o 0,8 pkt. proc., energii o 0,3 pkt. proc., a inflację bazową zaledwie o 0,3 pkt. proc. Z kolei ceny paliw wzrosły w sierpniu, zwiększając cenę o 0,6 punktu procentowego.
Publikacja dwucyfrowego wskaźnika CPI oznacza, że nie został spełniony jeden z warunków łagodzenia, o którym mówił Prezes Narodowego Banku Polskiego. Nadal jednak oczekujemy, że RPP obniży stopy procentowe we wrześniu. Dlatego:
- Jesteśmy na dobrej drodze do jednocyfrowej inflacji we wrześniu; Dane zostaną opublikowane po wrześniowym posiedzeniu RPP.
- Ścieżka CPI w II połowie 2023 r. powinna być bliska lub nieco niższa od lipcowej prognozy NBP. RPP powinna postrzegać to jako materializację scenariusza dezinflacyjnego.
- Tempo wzrostu PKB w II kwartale 2023 r. było wolniejsze od prognozy NBP, a dane o aktywności gospodarczej w Polsce i Europie sugerują, że ożywienie gospodarcze zostanie przesunięte na IV kwartał 23 r., pozostawiając sytuację gospodarczą w II kwartale 2023 r. połowa tego roku będzie nadal słaba.
- W krótkim okresie łagodzeniu polityki pieniężnej sprzyjają silne tendencje dezinflacyjne w światowych łańcuchach dostaw, prowadzące do gwałtownego spadku oczekiwań inflacyjnych przedsiębiorstw, a tendencje te są w dalszym ciągu silniejsze niż ożywienie cen ropy i pszenicy.
Dlatego spodziewamy się, że NBP obniży w tym roku stopy procentowe o 50-75 punktów bazowych, a cykl łagodzenia polityki pieniężnej może być kontynuowany w 2024 roku.
Obraz inflacji w Polsce nie jest jednak jednoznacznie pozytywny. Stopa inflacji bazowej w Polsce spada znacznie wolniej niż gdzie indziej w regionie; W 2024 r. oczekuje się wzrostu płacy minimalnej o około 20% i znacznego odciążenia finansów publicznych. Po ustaniu pozytywnego efektu spadku cen zewnętrznych trudno będzie trwale przywrócić inflację do celu.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.