Najważniejsze wiadomości
Polska partia lewicowa zawiesza posła za inicjatywę z prawicowym kolegą
Wchodząca w skład koalicji rządzącej w Polsce Lewica (Lewica) zawiesiła jednego ze swoich parlamentarzystów po tym, jak wspólnie z politykiem z krajowej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), największej polskiej opozycji, podjęła inicjatywę wspierania rozwoju infrastruktury. Grozi jej także postępowanie dyscyplinarne.
Przewodnicząca frakcji parlamentarnej ugrupowania Anna-Maria Żukowska poinformowała w czwartkowe popołudnie, że jej wniosek o zawieszenie Pauliny Matysiak za „działanie sprzeczne z interesami ugrupowania” został przyjęty przez zarząd ugrupowania.
Jako przewodnicząca Klubu Parlamentarnego @__Lewy Złożyłem wniosek o zawieszenie posła na trzy miesiące @PolaMatysiak w prawach członka klubu, jeżeli narusza to interes klubu. Zarząd klubu właśnie podjął decyzję o jego zawieszeniu.
— Anna-Maria Żukowska 💁🏻♀️ (@AM_Zukowska) 27 czerwca 2024 r
Oświadczenie Żukowskiej nadeszło kilka godzin po tym, jak Matysiak zamieścił wideo, na którym on sam i poseł PiS Marcin Horała ogłaszają, że wspólnie uruchomili „ruch społeczny” pod nazwą „Tak dla rozwoju”.
Celem ruchu jest „łączenie obywateli, organizacji i polityków różnych specjalności, którzy wspierają inwestycje kluczowe dla rozwoju Polski” – napisała.
Mówiąc dokładniej, chcą „rozwiązać różnice i współpracować na rzecz budowy CPK. [the Solidarity Transport Hub, a planned major rail, road and airport project]Elektrownie jądrowe, rozbudowa portów i wojska”.
Wraz z @mhorala Inicjujemy ruch społeczny „Tak dla Rozwoju”!
Chcemy zrzeszać obywateli, organizacje i polityków różnych opcji, aby wspierać kluczowe dla rozwoju Polski inwestycje.
Pozostań w różnych partiach, sprzeczaj się na wiele tematów (światopogląd, historia i…) pic.twitter.com/LG0aknHiJh
— Paulina Matysiak 🇵🇱🇺🇦 (@PolaMatysiak) 27 czerwca 2024 r
Każdy z tych projektów został rozpoczęty za czasów byłego rządu PiS, który rządził Polską od 2015 roku do końca ubiegłego roku. Pojawiły się pytania, czy i w jaki sposób będą one kontynuowane pod nowym rządem.
Premier Donald Tusk potwierdził wczoraj, że planowane lotnisko CPK zostanie wybudowane, choć zmienione zostaną niektóre inne elementy projektu ujęte wcześniej w PiS.
Za rządów PiS Horała był urzędnikiem odpowiedzialnym za CPK, a Matysiak od dawna był zdecydowanym zwolennikiem tego projektu.
Kontynuacja planowanego „megalotniska” w centralnej Polsce, sztandarowego projektu poprzedniego rządu, @donaldtusk potwierdził.
Jednak teraz większy nacisk zostanie położony na infrastrukturę regionalną, mówi. „Polska stanie się jedną wielką metropolią”. https://t.co/OzGGvVHSdU
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 26 czerwca 2024 r
Matysiak nie tylko została zawieszona w parlamencie Lewicy na trzy miesiące, ale grozi jej także postępowanie dyscyplinarne ze strony Razem, partii, do której należy i która jest częścią Lewicy.
„Utworzenie stowarzyszenia z panem Horałem to prywatna inicjatywa Pauliny Matysiak, podjęta wbrew woli kierownictwa Razem” – napisała partia w czwartkowym popołudniu w oświadczeniu. „Partia Razem dystansuje się od tego projektu. O dzisiejszym wspólnym przemówieniu z Horalą nie poinformowano kierownictwa partii.”
„W związku z tym działaniem, które uważamy za szkodliwe dla partii, kierownictwo partii zwraca się do klubu partyjnego z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego” – dodali.
Wicepremier i poseł lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że koalicja rządząca nie powinna współpracować z PiS, który podczas swojej kadencji „podeptał polską demokrację i praworządność”. Inni przedstawiciele lewicy zwracali uwagę, że PiS jest zwolennikiem niemal całkowitego zakazu aborcji i sprzeciwia się prawom osób LGBT+.
Utworzenie stowarzyszenia z panem Horałem jest prywatną inicjatywą Pauliny Matysiak, podjętą wbrew woli władz Razem. Partia Razem dystansuje się od tego projektu. O dzisiejszym wspólnym wystąpieniu z panem Horalą kierownictwo partii nie zostało poinformowane. W związku z operacją…
– Razem (@partiarazem) 27 czerwca 2024 r
Na razie partia PiS nie skomentowała zaangażowania Horały w inicjatywę z Matysiakiem. Jednak w rozmowie z nadawcą TVN Horała broniła swoich działań.
„Polityka nie musi wyglądać jak walka MMA lub linia frontu, gdzie ludzie po prostu do siebie strzelają lub walczą ze sobą” – powiedział. „Czasami można usiąść razem i pracować dla dobrych celów dla kraju, jeśli się na to zgodzimy”.
„Na przykład lewica i ja mamy różne poglądy na wiele kwestii, w tym aborcję, LGBT i tak dalej” – kontynuował. „Ale jednocześnie jako jednostki, a nie jako grupy, możemy powiedzieć, że nie zgadzamy się w wielu kwestiach, ale są też takie, w których się zgadzamy”.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.
Główny obraz kredytu fotograficznego: wzór Matysiaka/X (zrzut ekranu)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z PolskiPisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.