Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska otrzymuje sprzęt US Army do wzmocnienia wschodniej flanki przeciwko Rosji

Published

on

Polska otrzymuje sprzęt US Army do wzmocnienia wschodniej flanki przeciwko Rosji

WARSZAWA (Reuters) – Amerykańskie wyposażenie wojskowe zaczęło przybywać do Polski, poinformowało w piątek ministerstwo obrony Polski, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO, podczas gdy Zachód i Rosja kłócą się o rosyjską obecność wojskową w pobliżu granicy z Ukrainą.

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłoszony w środę rozmieszczenie prawie 3 000 amerykańskich żołnierzy w Europie Wschodniej w nadchodzących dniach w obliczu impasu z Rosją o Ukrainę.

Około 1700 żołnierzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg ma przybyć do Polski, poinformował w środę minister obrony Mariusz Błaszczak i Pentagon, ale tylko tymczasowo.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ponadto około 300 żołnierzy będzie stacjonować w Niemczech, gdzie ma powstać wspólna kwatera główna.

Minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek wieczorem, że do Polski przybyła już „grupa awangardowa”.

„To wyraźny znak solidarności aliantów” – napisał na Twitterze, zamieszczając zdjęcia żołnierzy rozładowujących sprzęt z jednego samolotu transportowego C-130 Hercules.

Prywatny nadawca TVN24 pokazał w piątek dwa amerykańskie samoloty rozładowujące się na lotnisku Rzeszów-Jesionka w południowej Polsce. Nadawca poinformował, że do tej pory wylądowało sześć amerykańskich samolotów.

Kiedy przybędą żołnierze amerykańscy i gdzie będą stacjonować, nie jest jeszcze jasne. Centrum Operacyjne MON skierowało Reutersa do armii amerykańskiej, która nie odpowiedziała od razu na prośbę Reutera o dodatkowe informacje.

Wojsko amerykańskie ma już w Polsce około 4500 żołnierzy zarówno w ramach NATO, jak i bilateralnych, stacjonujących głównie na zachodzie kraju na zasadzie rotacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Alicji Ptak; Edytowane przez Raisę Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *