Connect with us

Gospodarka

Polska otrzymuje pierwszą transzę unijnego bodźca gospodarczego

Published

on

Polska otrzymuje pierwszą transzę unijnego bodźca gospodarczego

Polska otrzymała 5,5 miliarda dolarów (5 miliardów euro) zaliczek i pożyczek z programu REPowerEU Celem jest przyspieszenie przejścia na czystą energię.

REPowerEU został uruchomiony w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, aby pomóc państwom członkowskim zmniejszyć ich zależność od rosyjskich paliw kopalnych i zwiększyć udział energii odnawialnej w ich miksie energetycznym. Polska wnioskowała w ramach programu o około 27,5 miliarda dolarów (25 miliardów euro).

Kraj kwalifikuje się również do około 38,5 miliarda dolarów (35 miliardów euro) z funduszy UE w ramach krajowego planu naprawy gospodarczej, którego celem jest pobudzenie inwestycji i poprawa odporności gospodarki na pandemię Covid-19.

Płatności z tytułu Krajowego Planu Odbudowy, które Warszawa przedstawiła w czerwcu 2022 r., były dotychczas przez UE opóźniane ze względu na naruszenia przez Polskę zasad praworządności i uzależnione były od osiągnięcia przez kraj wcześniej uzgodnionych kamieni milowych. Piątkowa transza nie była jednak uzależniona od spełnienia przez Warszawę jakichkolwiek warunków.

Odpowiednio SzacunkiŚrodki z Narodowego Planu Naprawy Gospodarczej mogłyby zwiększyć PKB Polski o 0,5 do 1 punktu procentowego i przyczynić się do powstania setek tysięcy miejsc pracy w innowacyjnych sektorach.

Agnieszka Gajewska, Globalny Lider Rządu i Sektora Publicznego w PwC Polska, powiedział W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” stwierdził, że fundusze te są „kluczowe dla dalszego wzrostu gospodarki”, zwłaszcza „biorąc pod uwagę rekordowo niską stopę inwestycji wynoszącą 17%”.

Nowy prounijny rząd Polski, który objął urząd w połowie grudnia, obiecał uwolnienie środków unijnych w 2024 roku i poprawę relacji z Brukselą, które zostały zniszczone przez ośmioletnie rządy nacjonalistycznego, eurosceptycznego PiS (PiS). Impreza.

Donald Tusk, nowy polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, odwiedził w zeszłym miesiącu Brukselę, aby porozmawiać na temat uwolnienia środków.

„Musiałem wyjść z inicjatywą przed ostatecznymi przepisami dotyczącymi wyborów uzupełniających, bo trzeba zastosować wszelkie metody, nawet niestandardowe, aby zaoszczędzić pieniądze, które Polska zarabia” – powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu.

Warszawa i Bruksela od lat spierają się o naruszenia praworządności. Aby uwolnić pozostałe środki unijne, Polska musi osiągnąć szereg rzeczy Kamienie milowe Cele wyznaczone przez Komisję Europejską obejmują wprowadzenie reform zapewniających niezależność sądownictwa, poprawę cyfryzacji i zwiększenie konkurencyjności gospodarki.

Podążaj za mną Świergot.

READ  PKB Polski wzrośnie o 0,3 proc. w 2023 r., mówi MFW - The First News
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *