Najważniejsze wiadomości
Polska oszczędzona przed globalną awarią IT: urzędnicy – sekcja angielska
W piątek pasażerowie czekają przed stanowiskami na lotnisku Schönefeld w związku z globalną awarią sieci.Zdjęcie: Zdjęcie: EPA/CLEMENS BILAN Dostawca: PAP/EPA.
„W związku z globalną awarią systemów Microsoftu, o wszelkich zdarzeniach wynikających z tej awarii będę na bieżąco informowany przez nasze służby wojewódzkie i krajowe” – oznajmił Tusk na platformie społecznościowej X.
„Na razie mają one ograniczony zasięg i nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu narodowemu” – dodał.
Ze względu na globalną awarię systemów Microsoft będę na bieżąco informowany przez nasze biura stanowe i federalne o wszelkich zdarzeniach wynikających z tej awarii. Na razie mają one charakter ograniczony i nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.
— Donald Tusk (@donaldtusk) 19 lipca 2024 r
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Polsce zgłoszono 2859 zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Według ministerstwa spośród nich zidentyfikowano 378 nowych incydentów, które są obecnie rozpatrywane.
2️⃣8️⃣5️⃣9️⃣ – tyle raportów o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa otrzymał zespół CSIRT @NASK_pl miniony dzień 🚨. Spośród nich zidentyfikowano 3️⃣7️⃣8️⃣ nowych incydentów, które są obecnie rozpatrywane.@CERT_Polska Na listę ostrzeżeń umieścił także 3️⃣5️⃣5️⃣ domeny – są to strony kradnące dane i… pic.twitter.com/ys6JVpNhjM
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) 19 lipca 2024 r
„Awaria systemu Windows, a nie atak hakerski”
„Mamy do czynienia z awarią systemu Windows, a nie atakiem hakerskim” – powiedział Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji.
Wcześniej, DMinister Spraw Włoskich Krzysztof Gawkowski powiedział reporterom, że polskie władze ds. cyberbezpieczeństwa monitorują sytuację.
🔴Nie zostaliśmy zaatakowani.
Jest to błąd, który wystąpił u zewnętrznego dostawcy, którego oprogramowanie działa w systemie operacyjnym Microsoft podczas wdrażania aktualizacji.
Monitorujemy sytuację. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że wdrażane są już rozwiązania naprawcze… pic.twitter.com/XlLiLb4fwc— Paweł Olszewski (@PawelOlszewski) 19 lipca 2024 r
Chociaż awaria spowodowała odwołanie lub opóźnienie lotów i połączeń na całym świecie, a rezerwacja i zakup biletów oraz odprawa online często nie była możliwa, według doniesień w dużej mierze Polsce udało się uniknąć zakłóceń technicznych.
Centralne Centrum Informatyczne poinformowało, że systemy państwowe w Polsce nie są zagrożone awarią Microsoftu.
„Polegamy na własnej, niezależnej infrastrukturze, a nie na systemach chmurowych technologicznych gigantów” – napisano.
Według Gawkowskiego problem może być związany z nakładkami systemowymi Microsoftu.
„Wszystko wskazuje na to, że na komputerach z systemem Microsoft Windows występują awarie spowodowane nakładkami dostarczonymi przez dostawców usług Microsoftu” – powiedział Polskiemu Radiu Publicznemu. „Były po prostu źle wdrożone” – dodał.
Obecnie systemy infrastruktury krytycznej w Polsce funkcjonują sprawnie. Globalne awarie systemów Microsoftu monitorują polskie służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Będziemy na bieżąco informować o sytuacji. Obecnie nie ma powodów do zmartwień.
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) 19 lipca 2024 r
Centrum administracyjne usług firmy Microsoft ogłosiło, że użytkownicy mogą napotkać problemy z dostępem do różnych aplikacji i usług, w tym Microsoft Teams, Microsoft Fabric i Centrum administracyjnego Microsoft 365.
Firma oświadczyła, że podejmuje działania naprawcze. Przytoczył zmianę konfiguracji platformy chmurowej Azure, która zakłóciła komunikację między zasobami pamięci masowej i obliczeniowej, prowadząc do błędów połączenia w zależnych usługach Microsoft 365.
📣 Wiceminister @PawelOlszewski w sprawie awarii systemu Microsoft: To nie jest atak hakerski. Nasza infrastruktura krytyczna nie jest zagrożona.#Ochrona Internetu #Microsoftu pic.twitter.com/YAbPuyJvYN
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) 19 lipca 2024 r
Zespół ds. cyberbezpieczeństwa CERT Polska stwierdził, że trwająca globalna awaria sieci, która rozpoczęła się w piątek rano, miała wpływ na systemy Windows korzystające z narzędzi CrowdStrike.
‼️Spokojnie, to tylko porażka. Od dzisiejszego ranka w wielu systemach Windows korzystających z narzędzi CrowdStrike na całym świecie występują awarie. Ostatnia aktualizacja rozwiązania Falcon Sensor spowodowała, że stacje robocze nie uruchamiały się i pojawiał się tzw. „BSOD.
— CERT Polska (@CERT_Polska) 19 lipca 2024 r
(mp/gs)
Źródło: x.com/PAP/polskieradio24.pl
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.