Nauka
Polska osiąga postępy w pozyskiwaniu środków z programu „Horyzont Europa”.
Polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ostatnio podkreślone poprawę kraju w pozyskiwaniu środków z unijnego programu „Horyzont Europa” w porównaniu z sukcesem z poprzedniego programu „Horyzont 2020”.
Ogólnie rzecz biorąc, w pierwszych 258 zaproszeń do składania wniosków w ramach programu „Horyzont Europa” nastąpił wzrost środków finansowych dla polskich uczestników o 88,64% w porównaniu z tym samym okresem w ramach programu „Horyzont 2020”.
Według NCBR jednym z głównych czynników tej poprawy jest fakt, że polscy uczestnicy składają propozycje projektów wyższej jakości.
Ewa Kocińska Lange, dyrektor biura NCBR w Brukseli, stwierdziła, że takie statystyki mogą pomóc polskim badaczom i naukowcom w drodze do większego sukcesu. „To pozytywna wiadomość. Ludzie w Polsce czasami są trochę rozczarowani po odrzuceniu i dlatego nie czują motywacji, aby spróbować jeszcze raz. To trochę kulturalne” – stwierdziła.
„Dzięki funduszom od Horizonte musimy spróbować ponownie. Niektóre inne kraje zawsze próbują. To mogłaby być dobra zachęta, aby zachęcić ludzi w Polsce do dalszych prób” – stwierdziła Kocińska Lange.
Poprawę przypisała zdobyciu przez kraj większego doświadczenia w programach ramowych „Horyzont”, dojrzalszemu systemowi wsparcia dla naukowców, większej liczbie oferowanych programów mentorskich i większej aktywności reprezentacji kraju w Brukseli.
Konkretny przykład pojawił się na początku tego roku, kiedy dwóch naukowców Andrzej Dziembowski i Daniel Gryko zostali pierwszymi zwycięzcami w kraju Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych przyznaje zaawansowane stypendia odpowiednio w obszarach nauk przyrodniczych i chemii.
Jeśli chodzi o czołowych laureatów dofinansowania z programu „Horyzont Europa”, na czele tabeli znajdują się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, a za nimi plasują się NCBR. Jak wynika z danych unijnego panelu „Horyzont”, te trzy instytucje uzyskały łącznie prawie 50 mln euro finansowania.
Pomimo pozytywnych sygnałów Kocińska Lange nie popada w samozadowolenie. „Nie da się zmienić wszystkiego z dnia na dzień, to proces” – powiedziała. „Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale gdy spojrzymy na ostatnie lata, począwszy od „Horyzontu 2020”, postęp staje się bardziej widoczny.
„Nie możemy jeszcze otworzyć szampana i świętować, ale jest to coś, co daje nam nadzieję”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”