Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska opozycja krytykuje zmiany w ordynacji wyborczej

Published

on

Polska opozycja krytykuje zmiany w ordynacji wyborczej

Warszawa, Polska — Lider polskiej opozycji skrytykował w piątek nowy pakiet reform wyborczych wprowadzony przez koalicję rządzącą i powiedział, że jego partia planuje ściśle monitorować proces wyborczy podczas zgromadzenia ogólnego wybórzaplanowano na jesień.

Donald Tusk z Platformy Obywatelskiej powiedział, że prawicowemu rządowi zależy na zwiększeniu jego pozycji władzy, ponieważ sondaże wskazują, że może stracić kontrolę nad parlamentem, gdy głosowanie ma się odbyć w październiku lub listopadzie.

Tusk, były wysoki urzędnik Unii Europejskiej, powiedział, że jakakolwiek zmiana zasad na kilka miesięcy przed wyborami „jest sprzeczna z podstawowymi zasadami demokracji”.

Potężna izba niższa polskiego parlamentu zatwierdziła w późny czwartek głosami posłów koalicji rządzącej zmiany w ordynacji wyborczej.

Reformy muszą jeszcze zatwierdzić Senat – którego decyzje może uchylić izba niższa – oraz prezydent Andrzej Duda.

Mają one na celu poprawę dostępu do głosowania w małych miejscowościach i na wsi, gdzie rządząca koalicja cieszy się największym poparciem. Gminy są zobowiązane do nieodpłatnego świadczenia transport do lokali wyborczych, gdy transport publiczny nie jest dostępny.

Przerysowują też mapę głosowania i zwiększają liczbę okręgów wyborczych, obniżając poprzeczkę wymaganej liczby uprawnionych wyborców na okręg wyborczy z 500 do 200.

Tusk oskarżył rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość i podległych jej koalicjantów o potencjalne próby wpłynięcia na wynik wyborów.

„Ta partia szuka różnych sposobów – co pokazało także w ostatnich dniach wczorajsze uchwalenie nowej ordynacji wyborczej – aby zniekształcić wynik wyborów, prawdopodobnie dlatego, że boi się utraty głosów” – powiedział w piątek Tusk.

Powiedział, że jego partia przygotowuje większy niż zwykle nadzór nad procesem głosowania. Polskie prawo wyborcze dopuszcza obecność wolontariuszy w celu obserwowania procedury w poszczególnych lokalach wyborczych.

READ  Członkowie NATO Polska i Słowacja zwiększają wydatki na obronność
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *