Najważniejsze wiadomości
Polska ogranicza liczbę osób niezaszczepionych, które mogą jednocześnie przebywać w restauracjach i teatrach
Po gwałtownym wzroście liczby przypadków COVID-19 Polska podjęła szereg środków ograniczających przepustowość w miejscach publicznych, zwłaszcza dla osób nieszczepionych.
Podczas gdy do 50 procent pojemności w restauracjach, hotelach, teatrach i stadionach sportowych mogły składać się z osób nieszczepionych, nowe rozporządzenie ograniczyło tę liczbę do 30 procent.
Chociaż ponad 20,7 miliona z 38 milionów mieszkańców jest w pełni zaszczepionych, Polska zgłosiła w środę 669 zgonów związanych z wirusem. To najwyższa liczba od 22 kwietnia, kiedy w kraju odnotowano 694 zgony. Około 74 procent zgonów w środę miało już istniejący stan zdrowia.
Niektóre limity zdolności mogą zostać rozszerzone dla tych, którzy mogą wykazać, że są w pełni zaszczepieni, ale obserwatorzy zauważają, że Polska nie ma jasnych zasad potwierdzania statusu szczepionki.
Nowe ograniczenia zamykają również kluby nocne i dyskoteki, chociaż mogą one być otwarte podczas obchodów Nowego Roku z limitem 100 osób. Przepustowość lokalnego transportu publicznego również zostanie ograniczona do 75 proc.
Obecnie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom oceniają ryzyko COVID-19 w Polsce na poziomie czwartym lub „bardzo wysokim” i zaleca unikanie podróży do kraju. Dzięki temu oznaczeniu nawet w pełni zaszczepieni podróżnicy są narażeni na ryzyko zarażenia się i rozprzestrzeniania wirusa.
Jeśli podróżni muszą podróżować do Polski, zaleca się pełne zaszczepienie i przestrzeganie wszystkich wytycznych dotyczących masek i odprawy celnej.
Szkoły przestawiają się na naukę na odległość od 20 grudnia do 9 stycznia, ale najczęściej jest to przerwa świąteczna.
Podróżni wjeżdżający spoza strefy bezwizowej Schengen muszą przedstawić wyniki testu na COVID-19, który nie jest starszy niż 24 godziny. Polska nie zgłosiła żadnych przypadków Omicron.
Nauczyciele, lekarze i pracownicy ochrony, w tym policja i wojsko, muszą zostać w pełni zaszczepieni do 1 marca.
Obecnie można szczepić dzieci w wieku 5 lat i starsze, a w niektórych miastach, takich jak Gdańsk na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, powstają prowizoryczne szpitale dla pacjentów z COVID-19.
Ponad 20,7 mln Polaków zostało w pełni zaszczepionych strzykawkami Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca czy Johnson & Johnson. Prawie 5 milionów otrzymało szczepienia przypominające.
W marcu 2020 r., kiedy potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek COVID-19, odnotowano prawie 3,9 mln przypadków zakażenia, w tym prawie 90 tys. zgonów.
Według Światowa Organizacja ZdrowiaW grudniu odnotowano ponad 270 milionów przypadków COVID na całym świecie i ponad 5,3 miliona zgonów z powodu wirusa. Organizacja poinformowała również, że podano około 8,2 miliarda dawek.
Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.