Connect with us

Gospodarka

Polska ogłasza kontrakt na obronę powietrzną o wartości 2,4 mld USD z europejską MBDA

Published

on

Polska ogłasza kontrakt na obronę powietrzną o wartości 2,4 mld USD z europejską MBDA

Polska ogłosiła w piątek, że podpisała kontrakt na obronę powietrzną o wartości 1,9 miliarda funtów (2,4 miliarda dolarów) z brytyjskim ramieniem europejskiego MBDA, które dostarczy rakiety i wyrzutnie rakiet.

Rząd państwa członkowskiego UE – jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników rozdartej wojną Ukrainy od czasu inwazji Rosji ponad rok temu – powiedział, że umowa wzmocni polską obronę powietrzną.

Chodzi o „dostawę 44 iLauncherów oraz kilkuset pocisków CAMM i związanego z nimi sprzętu” – poinformował polski urząd do spraw zbrojeń.

„Wartość kontraktu to ok. 1,9 mld funtów… Dostawy sprzętu wojskowego będą miały miejsce w latach 2025-2029” – dodała.

Producent rakiet MBDA nazwał umowę „największym europejskim programem obrony powietrznej krótkiego zasięgu w NATO”.

Rakiety i wyrzutnie rakiet mają „wspomóc modernizację i produkcję w Polsce łącznie 22 baterii obrony przeciwlotniczej PILICA+”.

Oświadczenie prasowe z Downing Street mówi brytyjski premier Ryszi Sunak okrzyknął „przełomową umowę… jako główny impuls dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego”.

Dodał, że Polska już korzysta z CAMM MBDA.

„Jest już rozmieszczany w Polsce wraz z armią brytyjską w celu ochrony jej przestrzeni powietrznej po barbarzyńskiej inwazji (prezydenta Rosji Władimira) Putina na Ukrainę” – poinformowało biuro Sunaka.

polski minister obrony Mariusza Błaszczaka tweetował że porozumienie „wzmocni zdolności obrony powietrznej Polski”.

Downing Street dodał na Twitterze, że „umowa zapewni 500 miejsc pracy, pomoże w rozwoju gospodarki i zapewni Polsce niezbędną infrastrukturę obronną”.

Polska, która graniczy zarówno z Rosją, jak i Ukrainą, obawia się, że w przyszłości stanie się celem agresji Putina.

Warszawa wezwała swoich sojuszników z NATO i UE do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także zwiększyła własne zakupy broni.

W ostatnim czasie Polska podpisała szereg umów wzmacniających jej zdolności obronne, m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową.

READ  Słowenia zakazuje większości plastików jednorazowego użytku zgodnie z dyrektywą UE

Według sojuszu transatlantyckiego, członek UE wydał w zeszłym roku równowartość 2,4 procent swojego PKB na wojsko, co stanowi trzeci najwyższy odsetek wśród krajów NATO.

Zgodnie z budżetem wydatki na wojsko w Polsce mają osiągnąć w tym roku poziom 3 proc. PKB.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *