Zabawa
Polska oferuje białoruskiej sprinterce olimpijskiej Krystinie Tsimanouskiej azyl ze względów bezpieczeństwa
Białoruski sprinter olimpijski Krystsina Tsimanouskaya prawdopodobnie odetchnie dziś z ulgą po tym, jak 4 sierpnia otrzymał azyl w Polsce.
Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Marcina Przydacza potwierdził wiadomość w poniedziałek, 2 sierpnia, na Twitterze.
„Kryscina Tsimanouskaya białoruski sportowiec [sic] ma już bezpośredni kontakt z polskimi dyplomatami w Tokio”, napisał. „Otrzymała wizę humanitarną. Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby pomóc jej kontynuować karierę sportową. [Poland] zawsze oznacza solidarność ”.
Aleksander Opejkin, dyrektor wykonawczy Białoruskiego Funduszu Solidarności Sportowej, powiedział również New York Times że Tsimanouskaya 2 sierpnia wjechała do polskiej ambasady w Tokio i 4 sierpnia przyleci do Warszawy.
Podczas konferencji prasowej 3 sierpnia Mark AdamsRzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego powiedział dziennikarzom, że Tsimanouskaya czuła się „bezpieczna” i mówił o planach śledztwa.
– Nic dziwnego, że zdecydowaliśmy się otworzyć formalne śledztwo prowadzone przez administrację MKOl – powiedział. „Musimy poznać wszystkie fakty. Musimy wysłuchać wszystkich zaangażowanych. To oczywiście może zająć trochę czasu”.
Największe skandale olimpijskie
Odpowiednio New York Times24-letnia Tsimanouskaya wyraziła obawę o swoje bezpieczeństwo po skrytykowaniu swoich trenerów i Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego w międzyczasie usunąłem post na Instagramie za umieszczenie jej w sztafecie 4×400 metrów, w której nigdy nie brała udziału. Według gazety Tsimanouskaya oskarżyła następnie białoruski komitet o porwanie jej z wioski olimpijskiej w Tokio i przewiezienie jej na lotnisko Haneda 1 sierpnia, aby przyciągnąć samolot opuszczający Japonię. Stowarzyszenie prasy napisała, że w usuniętej już wiadomości powiedziała również, że odmówiła wejścia na pokład i poprosiła policję o pomoc, a później również skontaktowała się z MKOl.
New York Times poinformował, że białoruscy dziennikarze Olimpia 2020 powiedzieli, że powiedziano im, że Tsimanouskaya spóźniła się na autobus, który wiózł sportowców, którzy ukończyli zawody na lotnisko i że ona i jej trener jechali osobnym samochodem. W publikacji przytoczono jednak skargę Białoruskiego Funduszu Solidarności Sportowej – organizacji, która według jej strony internetowej wspiera sportowców, którzy „cierpieli pod rządami białoruskich władz” – twierdząc, że nagranie audio dokonane przez członków ich sztabu szkoleniowego zgłosiło Timanowskiej, że zostaje wyciągnięta z gier z powodu jej posta na Instagramie.
Białoruski Komitet Olimpijski powiedział New York Times że Timanovskaya, która 2 sierpnia miała wystartować w biegu na 200 metrów, opuściła Igrzyska Olimpijskie w Tokio z powodu ich „stanu emocjonalnego i psychicznego”.
Tsimanouskaya rozmawiała podczas wideorozmowy Stowarzyszenie prasy 3 sierpnia. Przedstawiciele zespołu „poinformowali, że kiedy wrócę do domu, na pewno spotkam się z jakąś formą kary” – powiedziała. „Były też słabo zamaskowane wskazówki, że czeka mnie więcej”.
Zapytana, co skłoniło ją do przekonania, że będzie w niebezpieczeństwie, jeśli wróci do wschodnioeuropejskiego kraju Białorusi, Tsimanouskaya powiedziała The AP: „Kluczowe zdanie było takie, że nie podjęliśmy decyzji o powrocie do domu, podjęliśmy decyzję decyzji innych ludzi, a nam tylko polecono, aby tak się stało.'”
Dzmitry Dauhalionak, szef białoruskiej delegacji na Igrzyska, odrzucił prośbę AP o komentarz, zauważając, że „nie ma słów”.
Tsimanouskaya nie jest pierwszą lekkoatletką, która ubiega się o azyl na światowym wydarzeniu sportowym, a jej sprawa jest szczególnie skomplikowana. Wiktor Łukaszenka, prezes Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego, jest najstarszym synem prezydenta kraju, Aleksander Łukaszenko. Odpowiednio ReutersMKOl zbanował zarówno prezydenta, który został skrytykowany za brutalną rozprawę z dysydentami politycznymi, jak i jego syna z igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 po zbadaniu skarg dotyczących zastraszania rządu przez sportowców.
Teraz Tsimanouskaya ma tylko nadzieję na kontynuowanie kariery sportowej. „Nie chcę angażować się w politykę” – powiedziała The AP. „Moja kariera jest dla mnie ważna, ważny jest tylko sport i myślę tylko o mojej przyszłości, o tym, jak mogę kontynuować karierę”.
Sprawdź codzienne relacje z Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w NBC i Peacock.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.