Gospodarka
Polska odnotowała największy spadek PKB w UE w IV kwartale 2022 r
Polska gospodarka skurczyła się bardziej niż jakakolwiek inna w Unii Europejskiej w czwartym kwartale 2022 r., wynika z nowych danych Eurostatu, ponieważ uporczywie wysoka inflacja ograniczała konsumpcję.
W ostatnich trzech miesiącach roku produkt krajowy brutto (PKB) Polski wyrównany sezonowo spadł o 2,4% kw/kw, co jest znacznie większym spadkiem niż w przypadku drugiego najgorszego kraju, Estonii, która odnotowała spadek o 1,6%.
Większość państw członkowskich UE odnotowała wzrost gospodarczy, przy czym śródziemnomorskie trio Grecji (1,4%), Malty (1,2%) i Cypru (1,1%) odnotowało najlepsze wyniki. Jednak gospodarka UE jako całość skurczyła się o 0,1% od trzeciego do czwartego kwartału.
Z danych Eurostatu wynika również, że wyrównany sezonowo PKB Polski wzrósł o 0,4% w porównaniu z IV kwartałem 2021 r. Był to szósty najniższy wynik wśród krajów UE, przy czym bałtyckie trio Estonii (-4,4%), Litwy (-0,4%) i Szwecji (-0,1%) odnotowało największe spadki.
W tym okresie gospodarka Irlandii rozwijała się najszybciej spośród krajów europejskich (wzrost o 13,1%), a następnie Grecja (5,2%) i Rumunia (4,9%). Gospodarka UE jako całość wzrosła o 1,7% rok do roku.
Według analityków mBanku, polska gospodarka zwolniła w drugiej połowie 2022 roku ze względu na spadek konsumpcji, który normalnie napędza polską gospodarkę.
Konsumpcja spadła o 1,0% rok do roku w czwartym kwartale 2022 r., co jest największym takim spadkiem od co najmniej dwóch dekad, z wyjątkiem 2020 r., w którym nastąpi szczyt pandemii. Ubiegłoroczne spowolnienie konsumpcji nastąpiło pomimo napływu uchodźców z Ukrainy, co znacznie zwiększyło liczbę konsumentów.
Podczas gdy wydatki konsumpcyjne w 2020 r. zostały osłabione przez pandemię i blokady, tym razem spadek popytu jest wynikiem inflacji, która w ostatnich miesiącach osiągnęła najwyższy od 25 lat poziom ponad 16% i zmniejszyła siłę nabywczą gospodarstw domowych.
Ekonomiści zauważają jednak, że inwestycje w Polsce utrzymują się na wysokim poziomie. Zdaniem Krystiana Jaworskiego z Credit Agricole Bank Polska, gwałtowny wzrost inwestycji wynikał prawdopodobnie z ożywienia inwestycji publicznych pod koniec ubiegłego roku, wynika z raportów Rzeczpospolita codziennie.
Deficyt Polski w 2022 r. był o prawie 60% niższy niż zakładano w budżecie, pomimo wpływu pandemii i wojny na sąsiednią Ukrainę.
– Przeżyliśmy epidemie w Egipcie – mówi premier https://t.co/CJl6Zlbwsn
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 marca 2023 r
Główny kredyt fotograficzny: Nicola Barts/pexels.com
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”