Sport
Polska odkłada plan zielonej energii w związku ze zbliżającymi się wyborami
Marka Strzeleckiego
WARSZAWA (Reuters) – Polska, pod presją związków górniczych, odłożyła plan zmniejszenia uzależnienia od węgla, zmieniając status aktualizacji swojej polityki energetycznej na konsultacje przed wyborami jeszcze w tym roku.
Ministerstwo klimatu opublikowało w kwietniu dokument, nad którym rozpoczęło prace po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku, powodując poważne zakłócenia na rynkach energii.
Wezwał do podwojenia mocy energii odnawialnej do 50 gigawatów (GW) do 2030 r. i dalszego zwiększania jej do 88 GW do 2040 r., ale strona internetowa ministerstwa klimatu mówi, że teraz przyczyni się to do aktualizacji strategii dla całej branży.
„Zdecydowano, że prace zawarte w dokumencie posłużą do przygotowania szerszej strategii energetycznej, która obejmie także inne sektory” – powiedział we wtorek Reuterowi rzecznik resortu Aleksander Brzozka.
Na początku miesiąca premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z największym w kraju związkiem zawodowym, przewidujące dalsze konsultacje w sprawie strategii energetycznej Polski.
W 2021 r. rząd ogłosił, że do 2049 r. kraj będzie nadal wydobywał węgiel, z którego wytwarza się ok. 70 proc. polskiej energii elektrycznej.
Michał Hetmański, szef Instratu, niezależnego warszawskiego think tanku, powiedział, że zmiana statusu uniemożliwia uchwalenie planu przed wyborami zaplanowanymi na październik lub listopad, dodając, że „ogranicza mandat rządu do planowania transformacji energetycznej w pierwsze miejsce, ponownie kwestionowane”. – To dziwne, że rząd, pod presją potężnych związków górniczych, chce konsultować strategię zaraz po jej propozycji – powiedział Reuterowi Hetmański.
(Reportaż Marka Strzeleckiego; Montaż: Barbara Lewis)
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”