Najważniejsze wiadomości
Polska oczekuje, że SKorea zbuduje elektrownię jądrową
WARSZAWA, Polska (AP) – Polscy i południowokoreańscy urzędnicy podpisali wstępne umowy na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, co jest częścią polskich wysiłków na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla i osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego.
Dla Korei Południowej zaangażowanie w polski projekt to szansa na rewitalizację krajowego przemysłu jądrowego. Ostatnia umowa eksportowa tego kraju do Zjednoczonych Emiratów Arabskich miała miejsce w 2009 roku.
Podpisanie porozumień w Seulu nastąpi kilka dni po tym, jak Polska ogłosiła, że wybrała Stany Zjednoczone i Westinghouse do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w północnej Polsce.
W poniedziałek w Seulu spotkali się urzędnicy rządów i firm energetycznych Polski i Korei Południowej, aby podpisać umowy o współpracy przy budowie drugiej elektrowni jądrowej. Powstanie w koreańskiej technologii w miejscowości Patnów w południowo-zachodniej Polsce, około 230 kilometrów od Warszawy.
Oczekuje się, że wiążąca umowa zostanie podpisana w przyszłym roku.
Jacek Sasin, polski minister skarbu i wicepremier podpisał memorandum o porozumieniu z Lee Chang-Yang, ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej.
Jednocześnie polskie firmy energetyczne PGE i ZE PAK podpisały memorandum o współpracy z Korea Hydro & Nuclear Power w sprawie współpracy przy projekcie.
Premier Polski Mateusz Morawiecki określił transakcję jako „strategiczną” inwestycję, która ma na celu „wzmocnienie naszej suwerenności w obszarze bezpieczeństwa energetycznego”.
Polska od dziesięcioleci planuje budowę elektrowni jądrowej, która zastąpi starzejące się elektrownie węglowe i zmniejszy zanieczyszczenie powietrza.
Inwazja Rosji na Ukrainę na początku tego roku i wykorzystanie przez nią energii do wywierania presji gospodarczej i politycznej na narody europejskie sprawiły, że poszukiwania alternatywnych źródeł energii przez Polskę stały się jeszcze pilniejsze.
Zarówno USA, jak i Korea Południowa są ważnymi partnerami dla Polski, państwa NATO graniczącego z Ukrainą i będącego silnym sojusznikiem Kijowa.
Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową w Polsce, po raz pierwszy ustanawiając stałą obecność i wykorzystując kraj jako centrum dostaw broni na Ukrainę.
Polska podpisała też od początku wojny wielomiliardowe kontrakty na czołgi, haubice i myśliwce z Korei Południowej.
Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, transkrybowany ani redystrybuowany bez zezwolenia.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.