Najważniejsze wiadomości
Polska obwinia rosyjskich hakerów za zakłócenie transmisji Euro 2024
Polskie władze stwierdziły, że za niedawnym zakłóceniem transmisji internetowej Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2024 r. mogą stać rosyjscy hakerzy.
Nieznani hakerzy mają ten weekend zaatakowany strona internetowa telewizji publicznej TVP, która transmitowała mecz otwarcia reprezentacji Polski przeciwko Holandii.
Władze podały, że na początku meczu doszło do ataku typu rozproszona odmowa usługi (DDoS), w wyniku którego transmisja online na stronie internetowej TVP była chwilowo niedostępna.
– powiedział w środę wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski powiedział w rozmowie z lokalnymi mediami stwierdził, że wszystkie dowody wskazywały na Rosję.
Według Olszewskiego celem było „uniemożliwienie polskim obywatelom oglądania meczu w Internecie”, ponieważ zakłócenia rozpoczęły się tuż przed rozpoczęciem meczu – w niedzielę o 15:00. Ataki DDoS to fale fałszywego ruchu internetowego mające na celu przeciążenie witryny internetowej.
„Atak został szybko odparty” – dodał. „Gdyby nasze służby ratunkowe nie były uważne, mogłoby dojść do prawdziwego niepokoju, ponieważ wszyscy z niecierpliwością czekali na Mistrzostwa Europy i ten mecz.” Mistrzostwa Europy odbywają się co cztery lata i cieszą się zainteresowaniem na całym świecie, ponieważ o jedno z nich rywalizują reprezentacje narodowe kontynentu najważniejsze trofea walki sportowej.
Zdaniem TVP opiniaAtak został przeprowadzony z adresów IP w Polsce. Olszewski powiedział, że nie ma znaczenia, skąd pochodzi ruch DDoS, ponieważ w cyberprzestrzeni nie ma granic.
Nie podał dalszych szczegółów incydentu ani grupy hakerskiej, która mogła za nim stać, ale stwierdził, że istnieją powiązania z Rosją i prawdopodobnie stanowi ona część tamtejszej „wojny hybrydowej”. Inne kraje Europy Wschodniej ostrzegały przed podobnymi kampaniami.
W ostatnich miesiącach Polska odnotowała wzrost liczby rosyjskich cyberataków i ogłosiła plany zainwestowania 760 mln dolarów w cyberobronę.
Na początku maja hakerzy powiązani z Rosją opublikowany Fałszywy artykuł na temat mobilizacji wojskowej w serwisie informacyjnym PAP był częścią kampanii dezinformacyjnej – stwierdzili urzędnicy państwowi.
W ramach kampanii szpiegowskiej sponsorowani przez Rosję hakerzy zaatakowali także polskie instytucje rządowe. Za kampanię odpowiada grupa hakerska APT28, znana również jako Fancy Bear, powiązana z rosyjską agencją wywiadu wojskowego GRU.
Minister cyfryzacji Polski Krzysztof Gawkowski powiedział, że Polska „jest na czele cyberwalki z Rosją”.
Zapisana przyszłość
Chmura inteligencji.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.