Connect with us

Gospodarka

Polska obejmuje trzyletni mandat w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ i na specjalnej sesji wypowiada się na temat przyszłości pracy – Polska w ONZ

Published

on

Polska obejmuje trzyletni mandat w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ i na specjalnej sesji wypowiada się na temat przyszłości pracy – Polska w ONZ

Polska rozpoczyna trzyletnią kadencję w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ i na specjalnym posiedzeniu wypowiada się na temat przyszłości pracy

24.01.2024

Rada Gospodarczo-Społeczna Organizacji Narodów Zjednoczonych (ECOSOC) rozpoczęła nowy rok specjalną sesją zatytułowaną „Przyszłość pracy: w kierunku produktywnego, włączającego i zrównoważonego społeczeństwa globalnego”. Spotkanie to, które odbyło się 23 i 24 stycznia w siedzibie Komisji Gospodarczej Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ECLAC) w Santiago w Chile, było sesją inaugurującą trzyletnią kadencję Polski w ECOSOC.

Dynamiczny krajobraz rynków pracy doświadcza bezprecedensowych zmian ze względu na postęp technologiczny, globalną integrację gospodarczą i transformację ekologiczną. Biorąc pod uwagę głęboki wpływ tych zmian, specjalne spotkanie, w którym uczestniczyli Paula Narváez, przewodnicząca ECOSOC, chilijski minister spraw zagranicznych Alberto van Klaveren, a także José Manuel Salazar-Xirinachs, sekretarz wykonawczy ECLAC oraz przedstawiciele członków ECOSOC, miało na celu zidentyfikować opcje i opcje polityczne umożliwiające ich rozwiązanie. omówić wyzwania wynikające ze zmieniających się rynków pracy.

Ambasador Krzysztof Szczerski reprezentujący Polskę nakreślił złożone wyzwania stojące przed rynkami pracy na całym świecie:

„Ostatnie trzy lata były naznaczone połączeniem wyzwań zdrowotnych, gospodarczych i geopolitycznych, zaostrzonych przez zmiany klimatyczne i rosnącą presję na środowisko. Podczas gdy na pierwszych stronach gazet dominują ekologiczna transformacja i sztuczna inteligencja (AI), globalny rynek pracy przekształcają także inne czynniki, takie jak zmiany demograficzne i szybka urbanizacja”.

Ambasador Szczerski podkreślił zaangażowanie Polski w innowacyjne rozwiązania i przedstawił postęp kraju w dziedzinie e-administracji. Poczyniono znaczne postępy, szczególnie w obszarach e-zdrowia i e-podatków.

Odnosząc się do zielonej transformacji Ambasador Szczerski powiedział: „Polska od dawna stoi na stanowisku, że koncepcja sprawiedliwej transformacji powinna znajdować się w centrum polityki publicznej mającej na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, które są czymś więcej niż kryzysem środowiskowym – to kryzysem społecznym, który zmusza nas do skonfrontowania się z kwestiami nierówności. Solidarność i sprawiedliwa transformacja to główne tematy COP24 podczas polskiej prezydencji w 2018 roku.”

READ  Polska: bunt przeciwko blokadom koronawirusa

Uznając potężną siłę transformacyjną urbanizacji, która zmienia kształt globalnego rynku pracy, Ambasador Szczerski opisał ścisły związek pomiędzy migracją ze wsi do miast a sektorem nieformalnym, który tworzy niestabilne i niepewne miejsca pracy oraz złe warunki pracy. „Pracownicy nieformalni są zagrożeni, ponieważ brakuje im ochrony pracy, a większości z nich – podstawowej ochrony socjalnej”.

Oprócz przyszłości pracy na sesji specjalnej uczczono także 75. rocznicę powstania Komisji Gospodarczej ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Santiago. Komisja posiada bogate dziedzictwo intelektualne w zakresie badań gospodarczych i odgrywa kluczową rolę w promowaniu współpracy regionalnej, poprawie standardów życia i stanowi inspirację.

Wyniki spotkania zostaną podsumowane przez przewodniczącego ECOSOC i posłużą jako cenny wkład w Forum Polityczne Wysokiego Szczebla w sprawie Zrównoważonego Rozwoju (HLPF) oraz Szczyt Przyszłości ONZ w 2024 r.

Zdjęcia (3)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *