Connect with us

Gospodarka

Polska obejmuje trzyletni mandat w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ i na specjalnej sesji wypowiada się na temat przyszłości pracy – Polska w ONZ

Published

on

Polska obejmuje trzyletni mandat w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ i na specjalnej sesji wypowiada się na temat przyszłości pracy – Polska w ONZ

Polska rozpoczyna trzyletnią kadencję w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ i na specjalnym posiedzeniu wypowiada się na temat przyszłości pracy

24.01.2024

Rada Gospodarczo-Społeczna Organizacji Narodów Zjednoczonych (ECOSOC) rozpoczęła nowy rok specjalną sesją zatytułowaną „Przyszłość pracy: w kierunku produktywnego, włączającego i zrównoważonego społeczeństwa globalnego”. Spotkanie to, które odbyło się 23 i 24 stycznia w siedzibie Komisji Gospodarczej Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ECLAC) w Santiago w Chile, było sesją inaugurującą trzyletnią kadencję Polski w ECOSOC.

Dynamiczny krajobraz rynków pracy doświadcza bezprecedensowych zmian ze względu na postęp technologiczny, globalną integrację gospodarczą i transformację ekologiczną. Biorąc pod uwagę głęboki wpływ tych zmian, specjalne spotkanie, w którym uczestniczyli Paula Narváez, przewodnicząca ECOSOC, chilijski minister spraw zagranicznych Alberto van Klaveren, a także José Manuel Salazar-Xirinachs, sekretarz wykonawczy ECLAC oraz przedstawiciele członków ECOSOC, miało na celu zidentyfikować opcje i opcje polityczne umożliwiające ich rozwiązanie. omówić wyzwania wynikające ze zmieniających się rynków pracy.

Ambasador Krzysztof Szczerski reprezentujący Polskę nakreślił złożone wyzwania stojące przed rynkami pracy na całym świecie:

„Ostatnie trzy lata były naznaczone połączeniem wyzwań zdrowotnych, gospodarczych i geopolitycznych, zaostrzonych przez zmiany klimatyczne i rosnącą presję na środowisko. Podczas gdy na pierwszych stronach gazet dominują ekologiczna transformacja i sztuczna inteligencja (AI), globalny rynek pracy przekształcają także inne czynniki, takie jak zmiany demograficzne i szybka urbanizacja”.

Ambasador Szczerski podkreślił zaangażowanie Polski w innowacyjne rozwiązania i przedstawił postęp kraju w dziedzinie e-administracji. Poczyniono znaczne postępy, szczególnie w obszarach e-zdrowia i e-podatków.

Odnosząc się do zielonej transformacji Ambasador Szczerski powiedział: „Polska od dawna stoi na stanowisku, że koncepcja sprawiedliwej transformacji powinna znajdować się w centrum polityki publicznej mającej na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, które są czymś więcej niż kryzysem środowiskowym – to kryzysem społecznym, który zmusza nas do skonfrontowania się z kwestiami nierówności. Solidarność i sprawiedliwa transformacja to główne tematy COP24 podczas polskiej prezydencji w 2018 roku.”

READ  Komisarz UE jest optymistą: zablokowane przez Polskę fundusze unijne mogą wkrótce zostać uwolnione

Uznając potężną siłę transformacyjną urbanizacji, która zmienia kształt globalnego rynku pracy, Ambasador Szczerski opisał ścisły związek pomiędzy migracją ze wsi do miast a sektorem nieformalnym, który tworzy niestabilne i niepewne miejsca pracy oraz złe warunki pracy. „Pracownicy nieformalni są zagrożeni, ponieważ brakuje im ochrony pracy, a większości z nich – podstawowej ochrony socjalnej”.

Oprócz przyszłości pracy na sesji specjalnej uczczono także 75. rocznicę powstania Komisji Gospodarczej ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Santiago. Komisja posiada bogate dziedzictwo intelektualne w zakresie badań gospodarczych i odgrywa kluczową rolę w promowaniu współpracy regionalnej, poprawie standardów życia i stanowi inspirację.

Wyniki spotkania zostaną podsumowane przez przewodniczącego ECOSOC i posłużą jako cenny wkład w Forum Polityczne Wysokiego Szczebla w sprawie Zrównoważonego Rozwoju (HLPF) oraz Szczyt Przyszłości ONZ w 2024 r.

Zdjęcia (3)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *