Connect with us

Gospodarka

Polska nie opuści Unii Europejskiej. To największy problem

Published

on

Polska nie opuści Unii Europejskiej.  To największy problem

Podobnie jak Wielka Brytania, Polska opowiedziałaby się za „brudną organiczną” zamiast „czystą polityką”. A to będzie większy problem dla Unii Europejskiej niż rozwód z Brytyjczykami, jak napisał w najnowszym wydaniu prestiżowy brytyjski tygodnik The Economist.

Polacy należą do największych zwolenników Unii Europejskiej na kontynencie, więc na wybory można iść z dowolnej partii z politycznym hasłem, np. ogłoszeniem manifestu o odmrożeniu szczeniąt – Pisać Ekonomista w felietonie Karola Wielkiego wyjaśnił, dlaczego Polska nie powinna opuścić Unii Europejskiej.

Jednak autorzy artykułu nie widzą w tym żadnej korzyści dla wspólnoty europejskiej. Uważają, że jeśli Polska pozostanie przy swoim dotychczasowym podejściu, rozerwie unię od środka i może stać się dla nich większym problemem niż Brexit. Tygodnik nazwał to członkostwo „brudnym przetrwaniem”.

„Aby zobaczyć brudne członkostwo w akcji, spójrzmy na Polskę. Jej Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 7 października zakwestionował system prawny Unii Europejskiej. W sprawie wniesionej przez polskiego premiera Trybunał Konstytucyjny, który tworzą sojusznicy rządu, orzekł, że istotne części prawa UE nie są sprzeczne z polską konstytucją. Orzeczenie, które było dokładnie tym, czego chciał rząd, rządziło przez sześć dekad europejskiego orzecznictwa. Krótko mówiąc, sąd najwyższy UE nie jest już sądem najwyższym, przynajmniej jeśli chodzi o Polskę.” – pisze The Economist.

Orzeczenie niemieckiego sądu w sprawie przekroczenia kompetencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które chcą porównać niektórzy przedstawiciele polskich władz, w żaden sposób nie pokrywa się z orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego – napisała gazeta. Wyrok: Wyrok Niemców dotyczył małej sprawy (skup obligacji) a polskiego sądu wszystkich praw europejskich, które można porównać do „grania w gry” (Niemcy) i „pompowania benzyny i rozpalenia ognia” (Polska).

READ  Turcja rozwija produkcję odnawialnej energii geotermalnej

Ponadto, według gazety, oprócz samego osądu ważne jest również, kto jest osądzany. Nikt nie wątpi w niezależność Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Nikt nie wierzy w niepodległość Polski.” – Ona pisze gazetę.

Tygodnik podaje również przykłady tego, jak zachowanie Polski może w dłuższej perspektywie doprowadzić do wewnętrznego rozpadu Unii Europejskiej.

„Brudne członkostwo jest bardziej szkodliwe niż polityka. Niebezpieczeństwo polega na tym, że unijny system prawny w Polsce będzie powoli zanikał – jak uważa Daniel Sarmiento z Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Powstaje efekt domina. Kiedy sądy w całej UE nie mogą ufać swoim polskim odpowiednikom, system prawny Unii Europejskiej zaczyna się pogarszać. Wydany tu nakaz aresztowania nie zostanie wykonany. Licencja bankowa wydana w jednym kraju nie może być wydana w innym. Z biegiem czasu obszar, w którym ludzie, towary, kapitał i usługi mogą się swobodnie poruszać, staje się obszarem, w którym z trudem mogą się poruszać.” – The Economist zwraca na to uwagę.

Polecamy również:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *