Nauka
Polska nakazuje zawieszenie wycinki w 10 najstarszych obszarach leśnych
Polski rząd nakazał państwowej spółce zarządzającej ponad 7 milionami hektarów lasów w kraju ograniczenie wyrębu w 10 najbardziej cenionych obszarach leśnych, spełniając obietnicę wyborczą po październikowych wyborach. „Zdecydowaliśmy się zaprzestać wycinania drewna na najcenniejszych obszarach leśnych. Czas usunąć trociny z polskich lasów” – powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
Hennig-Kloska powiedziała, że decyzja ministerstwa, która będzie obowiązywać przez sześć miesięcy, jest pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania systemowego, które jeszcze bardziej ograniczy wycinkę w tych lasach. Z badań opinii publicznej wynika, że 75% Polaków uważa, że należy ograniczyć wyręby. Premier Donald Tusk wielokrotnie powtarzał, że jego rząd zwiększy ochronę lasów.
W zeszłym miesiącu ponad 100 organizacji ekologicznych wezwało do moratorium na wycinkę najstarszych i najcenniejszych lasów. Działania dotyczą 10 lokalizacji, w tym Puszczy Karpackiej w południowo-wschodniej Polsce oraz Puszczy Augustowskiej i Knyszyńskiej na północnym wschodzie. Minister poinformował, że łącznie dotkniętych będzie 1,5% lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe.
Hennig-Kloska powiedziała, że ministerstwo wspiera zwiększanie powierzchni uprawnej istniejących parków narodowych i tworzenie nowych, m.in. w Puszczy Karpackiej. Chociaż Polska zawiesiła wycinkę na dużą skalę w dawnej Puszczy Białowieskiej po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w kwietniu 2018 r. orzekł, że naruszyła przepisy dotyczące ochrony środowiska, trzy lata później po południu rozpoczęła prace nad jej wznowieniem.
W zeszłym roku w odrębnym orzeczeniu ETS orzekł, że polskie ustawodawstwo leśne narusza prawo Unii Europejskiej. Zwiększona wycinka lasu, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, położonego na granicy z Białorusią, okazała się głównym punktem konfliktu między Polską a Unią Europejską w latach 2016–2018.
W 2022 roku UNESCO wezwało Polskę do opóźnienia budowy bariery granicznej z Białorusią biegnącej przez Puszczę Białowieską do czasu, aż będzie można wykazać, że nie zaszkodzi ona lokalnej faunie i przyrodzie.
(Ta historia nie została edytowana przez zespół Devdiscourse i została wygenerowana automatycznie z kanału dystrybucyjnego.)
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”