Connect with us

Gospodarka

Polska musi cofnąć rewizję sądową, aby otrzymać pomoc UE ​​Covid – mówi szef komisji

Published

on

Polska musi cofnąć rewizję sądową, aby otrzymać pomoc UE ​​Covid – mówi szef komisji

Polska musi zmienić swój nowy system dyscyplinarny dla sędziów, aby zapewnić dostęp do miliardowej pomocy z Unii Europejskiej na stymulowanie wzrostu gospodarczego – powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Polska może zarobić nawet 57 miliardów

Dr. Von der Leyen powiedziała na konferencji prasowej, że rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość (PiS) musi zmienić swój nowy system dyscyplinarny dla sędziów, który był szeroko krytykowany za podważanie niezależności sądownictwa.

„Chcemy zawrzeć w tym planie odbudowy i oporu wyraźne zobowiązanie do rozwiązania organu dyscyplinarnego, zakończenia lub zreformowania reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów na stanowiska” – powiedziała.

„Myślę, że to da się zrobić, mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia. Ale część reformy jest conditio sine qua non ”- powiedziała, używając łacińskiego terminu jako niezbędnego warunku.

Polska zapowiedziała, że ​​zmieni reżim dyscyplinarny w ramach szerszych reform, ale nie przedstawiła jeszcze szczegółowych planów.

– Będą pewne zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym, ale nie będziemy działać pod presją ani nielegalnym szantażem, jaki stwarza Komisja Europejska – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Zmiany kosmetyczne

Igor Tuleya, polski sędzia, który ostro krytykował reformy rządu i został zawieszony na swoim stanowisku, powiedział, że wierzy, iż ataki na niezawisłe sądownictwo będą kontynuowane.

„Nie można wykluczyć zmian kosmetycznych. . . Możesz formalnie znieść ciało dyscyplinarne, ale stworzyć na jego miejscu coś równie potwornego ”- powiedział Reuterowi.

Niezależnie od tego Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ), organizacja zrzeszająca przedstawicieli sędziów UE, głosowała w czwartek za wykluczeniem Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

„KRS nie chroni niezawisłości sądownictwa, nie broni sądownictwa. . . w sposób współmierny do jego roli jako gwaranta, w obliczu wszelkich środków, które zagrażają podstawowym wartościom niezależności i autonomii ”- powiedział ENCJ w oświadczeniu.

READ  Jeffrey Sachs otrzymuje 2022 Tang Prize for Sustainable Development za wiodącą transdyscyplinarną naukę o zrównoważonym rozwoju

Od czasu dojścia do władzy w 2015 r. polski nacjonalistyczny PiS wprowadził daleko idące zmiany w sądownictwie, umieszczając sędziów w największym byłym komunistycznym kraju w UE i największym rynku wschodnim z 38 milionami ludzi pod kontrolą państwa.

Problemy z „obrazem”

KRS odgrywa kluczową rolę w polskim sądownictwie, ponieważ kontroluje wszystkie nominacje sędziowskie. W ramach reformy rządu większość jego członków jest teraz wybierana przez zdominowany przez PiS parlament, podczas gdy wcześniej byli wybierani przez sędziów.

Wykluczenie KRS z unijnej frakcji mogłoby wzmocnić wezwania krytyków rządu do zdecydowanych działań i ułatwić kwestionowanie ich przez niezadowolonych z decyzji sędziów powołanych na nowych zasadach.

Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, powiedziała prywatnemu nadawcy TVN 24, że deportacja spowoduje jedynie problemy „wizerunkowe” Polski.

Oprócz sporów o sprawiedliwość i prawa, Polska starła się z większością innych krajów UE w zakresie polityki klimatycznej i jest coraz bardziej izolowana w bloku 27 narodów.

We wrześniu Sąd Najwyższy UE – Europejski Trybunał Sprawiedliwości – nałożył na Polskę grzywnę w wysokości 500 000 euro dziennie za odmowę podporządkowania się wcześniejszemu orzeczeniu w sprawie zamknięcia szkodliwej dla środowiska kopalni węgla na granicy z Czechami.

W środę nałożyła na Polskę dodatkowy milion euro dziennie za utrzymanie działania organu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego, mimo że została wcześniej zwolniona przez trybunał luksemburski za naruszenie niezawisłości sędziowskiej, kluczowej zasady UE. – Reuters

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *