Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska może wystąpić z wnioskiem o ekstradycję z Kanady ukraińskiego nazistowskiego weterana II wojny światowej Hunki

Published

on

Polska może wystąpić z wnioskiem o ekstradycję z Kanady ukraińskiego nazistowskiego weterana II wojny światowej Hunki

Minister polskiego rządu złożył wniosek o ekstradycję Jarosława Hunki, 98-letniego ukraińsko-kanadyjskiego mężczyzny, który walczył w oddziale niemiecko-nazistowskim podczas II wojny światowej i w zeszłym tygodniu otrzymał owację na stojąco w kanadyjskim parlamencie.

„W świetle skandalicznych wydarzeń w parlamencie Kanady, związanych z uhonorowaniem w obecności Prezydenta Zełenskiego członka zbrodniczej nazistowskiej formacji SS Galicja, podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski” – oznajmił Minister Oświaty Przemysław Czarnek.

Opublikował kopię pisma, które skierował do szefa Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) – państwowego organu historycznego posiadającego uprawnienia organów ścigania – z naleganiem, aby to zrobił [establish] czy Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie przeciw narodowi polskiemu, czy też za Polaków pochodzenia żydowskiego.”

„Takie przestępstwa stanowią podstawę do żądania jego ekstradycji z Kanady” – dodał Czarnek w piśmie.

W ostatnich dniach Hunka znalazł się w centrum międzynarodowych kontrowersji po tym, jak podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przedstawił go jako „bohatera wojennego” przez spikera kanadyjskiej Izby Gmin Anthony’ego Rotę. Następnie sala nagrodziła Hunkę owacją na stojąco.

Wywołało to protesty, m.in. ze strony środowisk żydowskich i ambasadora Polski w Kanadzie, który wskazał, że Hunka był częścią oddziału SS złożonego z ukraińskich ochotników, który służył pod dowództwem nazistowskich Niemiec i był odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, w tym na Żydach i Polakach. odpowiedzialny.

Rota następnie przeprosił i stwierdził, że nie jest w pełni świadomy wojennej historii Hunki. Premier Kanady Justin Trudeau, który również był obecny na owacjach, powiedział, że incydent był „niepokojący i zawstydzający”.

Według IPN żołnierze ukraińskiej jednostki SS, do której należał Hunka, brali udział w masakrach około 850 etnicznych Polaków we wsi Huta Pieniacka, która przed wojną była częścią Polski, ale obecnie znajduje się na Ukrainie.

Sam Hunka znalazł się wśród około 600 członków oddziału, którym po wojnie zezwolono na osiedlenie się w Kanadzie. Obecnie ma podwójne obywatelstwo ukraińsko-kanadyjskie.

W 2017 roku prokuratorzy IPN wystąpili z wnioskiem o ekstradycję ze Stanów Zjednoczonych innego członka ukraińskiej jednostki SS, Michaela Karkoca, który po wojnie osiadł w Minnesocie. Zmarł jednak w 2019 roku w wieku 100 lat, zanim proces mógł się zakończyć.

Chociaż Polska i Ukraina są bliskimi sojusznikami od czasu inwazji Rosji, między nimi powtarzały się spory dotyczące historii II wojny światowej, a zwłaszcza masakr etnicznych Polaków dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów pod okupacją niemiecko-nazistowską.

Jednak w lipcu tego roku prezydenci obu krajów, Zełenski i Andrzej Duda, wspólnie upamiętnili 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, w której Ukraińcy zamordowali nawet 100 000 Polaków, co uznano za kamień milowy.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Źródło głównego obrazu: CBC News/Youtube (zrzut ekranu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *