Connect with us

Gospodarka

Polska może odwrócić spadek inwestycji – raport ING

Published

on

Polska może odwrócić spadek inwestycji – raport ING
Czas czytania: 3 protokół

W Polsce panuje lepszy klimat inwestycyjny i oczekuje się, że dostęp do finansowania UE będzie sprzyjał temu ożywieniu, jak wynika z nowego, ostrożnie optymistycznego raportu ING Banku Śląskiego i Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC).

Raport przedstawia kompleksową analizę obecnego stanu i perspektyw inwestycji w Polsce Na potrzeby badania ING i EEC przeprowadziły wywiady z 22 menadżerami firm, trzema szefami zagranicznych izb handlowych oraz przedstawicielami wiodących firm z sektora usług biznesowych.

„W ostatnich latach polska gospodarka rozwijała się przede wszystkim w oparciu o konsumpcję. Jednak inwestycje spadły z powodu wewnętrznych barier regulacyjnych i podatkowych oraz utraty zaufania do instytucji wolnorynkowych” – czytamy w najnowszym, trzecim raporcie rocznym ING i EEC.

Powołując się na zagrożenia takie jak niedobór wykwalifikowanych pracowników, rosnące koszty pracy i potrzebę większej innowacyjności, w raporcie argumentuje się, że „ożywienie inwestycji prywatnych ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego Polski, ale kluczem do osiągnięcia tego celu jest usunięcie istniejących barier, wyeliminowanie i wykorzystać nowe możliwości”.

Nieprzewidywalne otoczenie doprowadziło do spadku stopy inwestycji

Stopa inwestycji w Polsce spadła w ciągu ostatnich 15 lat z 23% w 2008 r. do 17,8% w 2023 r., czyli poniżej średniej dla UE i Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika to z połączenia czynników: bariery regulacyjne i podatkowe utrudniają inwestycje, a pandemia Covid-19 i rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowały niepewność i zakłócenia.

Stopa inwestycji w Polsce, % PKB/ Źródło CPO/ING

Niestabilne prawo i szybkie zmiany regulacyjne utrudniają firmom planowanie przyszłej działalności. Jeden z rozmówców zauważył: „Częste zmiany przepisów i brak długoterminowej stabilności utrudniają tworzenie strategii na przyszłość”. Biurokracja, wysoka inflacja, ograniczona dostępność dobrze przygotowanych terenów inwestycyjnych oraz wysokie koszty finansowania obecnie pogłębiają tę sytuację trudności dla inwestorów.

Niedoinwestowanie w infrastrukturę krytyczną, taką jak krajowe sieci elektroenergetyczne, stanowi poważne wyzwanie dla długoterminowego wzrostu gospodarczego Polski. Podczas gdy inwestycje w drogi ekspresowe i autostrady w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosły siedmiokrotnie, inwestycje w sieci elektroenergetyczne uległy stagnacji. W raporcie zauważono, że „brak równowagi w inwestycjach infrastrukturalnych, zwłaszcza w sieci elektroenergetyczne, w Polsce wymaga natychmiastowej uwagi, aby wesprzeć ogólny rozwój gospodarczy”.

READ  Ceny domów odwrócą się, gdy oprocentowanie kredytów hipotecznych podwoi się

„Ze względu na stosunkowo wysokie ceny uprawnień do emisji CO2, hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce jest w ostatnim czasie wyższa niż w Niemczech czy Skandynawii” – czytamy w raporcie. Ponadto „dla dalszego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce konieczne jest jak najszybsze złagodzenie ograniczeń sieciowych i zwiększenie przepustowości sieci, w szczególności sieci dystrybucyjnych, magazynów energii oraz rozproszonych rozwiązań off-grid”.

Długość dróg ekspresowych i autostrad (km) oraz długość sieci elektroenergetycznych w Polsce (w tys. km) od 2005 r./ Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Infrastruktury/ING

W raporcie podkreślono również tendencję polegającą na zamrażaniu przez firmy środków w instrumentach finansowych ze względu na nieprzewidywalność prawa, co skutkuje niższymi, ale bezpieczniejszymi zwrotami.

Dyrektor firmy wyjaśnił: „Biorąc pod uwagę nieprzewidywalne otoczenie prawne, zamrożenie środków w instrumentach finansowych stało się niezbędną strategią, aczkolwiek oferującą niższe zyski”. wpłynęło na zdolność finansowania nowych inwestycji.

Najczęstsze bariery inwestycyjne wymieniane w wywiadach/ Źródło: Ekonomiści ING Banku Śląskiego

Szanse na ożywienie inwestycji

W raporcie wskazano kilka możliwości ożywienia inwestycji w Polsce. Uwolnienie dostępu do funduszy unijnych oraz ustabilizowanie przepisów i podatków powinno zapewnić tak potrzebny impuls dla krajowych inwestycji.

Inwestycje w energię zeroemisyjną, nowe gałęzie przemysłu i rozwiązania AI uznaje się za „niezbędne dla zrównoważonej przyszłości Polski” – czytamy w raporcie.

Globalne trendy w kierunku Nearshoringu i Friendshoringu spowodowane zakłóceniami w łańcuchach dostaw mogą sprawić, że Polska będzie postrzegana jako atrakcyjna lokalizacja dla inwestycji zagranicznych i firm chcących przenieść swoją działalność bliżej kraju lub do zaprzyjaźnionych krajów.

„Polska znacząco skorzysta na globalnym przejściu w stronę Nearshoringu i Friendshoringu” – komentuje ekspert branżowy.

W raporcie podsumowano: „Zielona i cyfrowa transformacja kreuje popyt na inżynierów, techników i wykwalifikowanych pracowników, co wymaga reformy polskich szkół i uczelni zawodowych. Część firm zwraca uwagę, że musi szukać wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *