Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska mogłaby zbudować drugą jednostkę do odbioru LNG w interesie Czech i Słowacji

Published

on

Polska mogłaby zbudować drugą jednostkę do odbioru LNG w interesie Czech i Słowacji

Model cysterny LNG jest widoczny przed flagami Polski i Rosji na ilustracji z 19 maja 2022 r. REUTERS / Dado Ruvic / ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 30 maja (Reuters) – Polska mogłaby wybudować drugą pływającą jednostkę magazynowo-regazyfikacyjną (FSRU) obok już planowanego obiektu, ponieważ Czechy i Słowacja są zainteresowane kupnem większej ilości skroplonego gazu ziemnego (LNG), powiedział polski minister klimatu.

Czechy i Słowacja szukają alternatyw dla zmniejszenia swojej zależności od dostaw z Rosji. Słowacka państwowa spółka gazowa SPP podpisała umowy na zakup do końca przyszłego roku wystarczającej ilości norweskiego gazu i LNG, aby zaspokoić około 65% jej potrzeb.

Polska planuje otworzyć jednostkę FSRU na Bałtyku w pobliżu Gdańska w 2026 roku. Będzie miał zdolność regazyfikacyjną na poziomie 6 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu rocznie. Naród ma już terminal LNG o pojemności 6,2 mld metrów sześciennych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Można rozważyć różne opcje. Moglibyśmy otworzyć kolejne FSRU i wyczarterować kolejny statek, ale to byłaby odpowiedzialność naszych partnerów – powiedziała portalowi Biznesalert minister klimatu Anna Moskwa.

Moskwa powiedziała, że ​​Polska chce, aby FSRU stała się częścią „Repower EU”, planu Unii Europejskiej mającego na celu zakończenie korzystania z rosyjskiej energii. Dodała, że ​​w zależności od zapotrzebowania sąsiadów może mieć zdolność regazyfikacyjną na poziomie 6 lub 12 mld m3.

Powiedziała, że ​​Polska nie potrzebuje podatku nadzwyczajnego, aby przenieść część zysków przedsiębiorstw z rosnących cen energii na konsumentów, ponieważ polska energetyka jest zdominowana przez firmy kontrolowane przez państwo, które muszą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne.

Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *