Sport
Polska mogłaby połączyć unijne referendum migracyjne z wyborami ministerialnymi
WARSZAWA (Reuters) – W Polsce mogłoby odbyć się referendum w sprawie umowy migracyjnej z UE tego samego dnia, w którym odbędą się jesienne wybory, powiedział w poniedziałek wiceminister, podkreślając w kampanii wyborczej sprzeciw rządzącej partii nacjonalistycznej wobec umowy z UE.
Zgodnie z umową, której celem jest rozwiązanie sporów wynikających z kryzysu uchodźczego z 2015 r., każdy członek 27 państw członkowskich byłby odpowiedzialny za przyjęcie określonej liczby migrantów, ale mógłby dokonać płatności w wysokości około 20 000 euro na osobę na rzecz innych państw, na które byłoby to stać. gdybyś nie chciał ich gościć.
Jednak Jarosław Kaczyński, lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), powiedział w czwartek, że Polska przeprowadzi referendum w sprawie umowy, ponieważ przyjęła już 1,5-2 mln ukraińskich uchodźców i niesprawiedliwe byłoby proszenie Warszawy o należy się spodziewać zapłaty, ponieważ odmówili przyjęcia innych migrantów.
Wschodnie kraje UE, takie jak Polska i Węgry, w przeszłości odmawiały przyjmowania migrantów z przeważnie muzułmańskiego Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. PiS został oskarżony przez organizacje broniące praw człowieka o podsycanie ksenofobii, czemu zaprzecza.
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, zapytany w rozmowie z prywatnym nadawcą Radia Wnet, czy referendum mogłoby się odbyć w tym samym dniu co wybory parlamentarne zaplanowane na październik lub listopad, powiedział, że tak.
„Takie wspólne głosowania były już w przeszłości i uważam to za rzecz oczywistą, także ze względu na koszty” – powiedział.
Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys, opublikowanego w poniedziałek przez Dziennik Gazetę Prawną i RMF FM wynika, że połowa Polaków popiera referendum, ale druga połowa jest przeciwna powiązaniu go z wyborami.
Donald Tusk, lider największej liberalnej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział w piątek na wiecu w Poznaniu, że propozycja referendum jest oznaką strachu PiS w obliczu społecznego niezadowolenia z takich kwestii, jak inflacja czy surowe przepisy dotyczące aborcji.
(Reportaż Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza, montaż przez Marka Heinricha)
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”