Najważniejsze wiadomości
Polska mogłaby „odkupić” największą sieć sklepów typu convenience od zagranicznych właścicieli – mówi Kaczyński
Polska może próbować „odkupić” największą w kraju sieć supermarketów Żabka od zagranicznych właścicieli – mówi Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej. Rzecznik rządu i właściciel sieci twierdzą jednak, że nie są świadomi istnienia takich planów.
W rozmowie z kibicami w Puławach Kaczyński wyraził satysfakcję, że „odnieśliśmy duży sukces…[in] naszym zadaniem jest odzyskanie najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zewnętrznego”.
Od objęcia władzy w 2015 r. jego narodowo-konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS) deklaruje cel „repolonizacji” gospodarki poprzez zmniejszenie zagranicznej własności polskich firm i aktywów.
Ale te prace „wciąż trwają” – dodał Kaczyński, po czym zaznaczył, że „jeden z amerykańskich funduszy jest właścicielem Żabki… Te umowy też można odkupić”. Idziemy w tym kierunku”.
🔥KACZYŃSKI MA OCHOTĘ NA ŻABKĘ – sieć sklepów ❗️ pic.twitter.com/hBsDRNPfem
— WaszeForumDialogu (@DialoguW) 13 października 2022
Zielone sklepy firmowe Żabka (czyli „mała żabka”) mają stać się wszechobecne w Polsce, z prawie 8800 z nich rozsianych po całym kraju, co czyni ją największą tego typu siecią w Europie Środkowo-Wschodniej. W samej Warszawie istnieje ponad 1000 oddziałów Żabki.
Założona w 1998 roku przez polskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego, firma kilkakrotnie zmieniała właściciela, wymieniając się między czeskim funduszem private equity Penta Investments, brytyjskimi gigantami detalicznymi Tesco i MidEuropa oraz obecnymi właścicielami, Luksemburską Grupą Private Equity CVC Capital Partners.
Poproszony o odpowiedź na uwagi Kaczyńskiego, CVC powiedział polskiemu nadawcy TVN24, że „zgłoszone oświadczenie nie dotyczy żadnego konkretnego procesu, w którym uczestniczyliśmy, więc nie mamy powodu, aby go komentować”.
Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller powiedział dziś rano Radiu Zet, że nic nie wie o planach. „Ogólnie na rynku możliwe jest przejmowanie różnego rodzaju firm. Może jakieś rozwiązania są planowane w tym obszarze, ale nie wiem.”
To był rząd PiS zainteresowanych przeniesieniem firm z kapitałem zagranicznym w polskie ręce, ponieważ leży to w interesie narodowym. W ramach tej polityki „repolonizacji” w 2020 roku państwowy koncern naftowy Orlen kupił setki firm medialnych od jej niemieckiego właściciela.
Krytycy polityki argumentują jednak, że celem jest objęcie większej liczby sektorów gospodarki kontrolą państwa, zauważając, że własne media Orlenu przesunęły się do jednego Linia bardziej przyjazna PiS od czasu przejęcia.
2021 PiS zdał rachunek to zmusiłoby amerykańskiego właściciela TVN, największego i często antyrządowego nadawcy w Polsce, do jego sprzedaży. Jednak prawo było Weto prezydenta Andrzeja Duda.
Zostało to ogłoszone przez dwóch wiceministrów w 2020 roku Rząd rozważał utworzenie państwowej sieci sklepów spożywczych wspierać polskich producentów rolnych i pomagać w utrzymaniu niskich cen dla konsumentów. Wskazywali, że można to zrobić poprzez przejęcie istniejącej prywatnej sieci sklepów.
W ostatnich latach Żabka spotkała się z krytyką obozu rządzącego za pionierskie sposoby obejścia zakazu handlu w niedziele wprowadzonego przez PiS w 2018 r. na polecenie NSZZ „Solidarność” i Kościoła katolickiego.
Ponieważ sklepy Żabka są obsługiwane przez tysiące franczyzobiorców, wielu z nich mogło pozostać otwartych w niedziele, ponieważ właściciel pracował za kasą, co jest wyjątkiem, który ma pomóc małym firmom rodzinnym.
Żabka tymczasem wykorzystała też lukę, która pozwalała na otwarcie sklepów oferujących usługi pocztowe. Jednak rząd ta szansa skończyła się na początku tego roku.
„Czy Kaczyński przejmie Żabkę tylko po to, by zamknąć ją w niedziele?”, napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer, liderka liberalnej opozycji Nowoczesna.
Czy Kaczyński chyba po to, żeby je przejąć Żabki chyba chce tylko w niskich celach?#Żabka
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) 13 października 2022
,Zdjęcie główne: Żabka (materiały prasowe)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, Obserwator UE oraz Dzennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.