Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska mogłaby dostarczyć na Ukrainę myśliwce MiG-29 w ciągu najbliższych 4-6 tygodni, mówi premier

Published

on

Polska mogłaby dostarczyć na Ukrainę myśliwce MiG-29 w ciągu najbliższych 4-6 tygodni, mówi premier

WARSZAWA, 14 marca (Reuters) – Polska może dostarczyć Ukrainie myśliwce MiG-29 w ciągu najbliższych czterech do sześciu tygodni, powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, dając do zrozumienia, że ​​sojusznicy Kijowa są bliżsi porozumienia w sprawie kolejnego kroku w ich armii przyjdźcie wesprzeć kraj.

Polska zgodziła się wysłać na Ukrainę w ramach koalicji państw radzieckich myśliwce MiG-29. Ponieważ jednak sojusznicy Kijowa są ostrożni w kwestii transferu myśliwców, nie było jasne, jak długo taki proces może potrwać.

„Może się to stać w ciągu najbliższych 4-6 tygodni” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej, zapytany, ile czasu może zająć Warszawa dostarczenie samolotu.

W ubiegły czwartek minister obrony Słowacji Jaroslav Nad powiedział, że jego polski odpowiednik powiedział mu na spotkaniu Unii Europejskiej dzień wcześniej, że Warszawa zgodzi się na wspólny proces przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29.

Nad powiedział, że nadszedł czas, aby Słowacja podjęła decyzję, czy wysłać samoloty na Ukrainę.

Ostatnia aktualizacja

Obejrzyj jeszcze 2 historie

Sojusznicy NATO na byłym komunistycznym wschodzie, tacy jak Polska i Słowacja, byli szczególnie gorącymi zwolennikami Kijowa od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r.

Zaangażowanie Warszawy wobec swojego sąsiada było ważne dla przekonania europejskich sojuszników do przekazania Ukrainie ciężkiej broni, w tym czołgów, czemu do niedawna sprzeciwiało się kilka rządów, w tym Niemcy.

Polska wysłała na Ukrainę 14 niemieckich czołgów Leopard 2.

Na pytanie, ile samolotów MiG-29 Warszawa może dostarczyć, szef Kancelarii Prezydenta Paweł Szrot powiedział, że „na pewno nie” będzie to 14.

Reportaż Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk Montaż autorstwa Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Rosja „nie ma nic wspólnego z” kryzysem granicznym między Polską a Białorusią, przekonuje Putin
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *