Gospodarka
Polska mobilizuje ponad 100 miliardów euro z funduszy unijnych
Od przyszłego tygodnia Polska będzie mogła uzyskać dostęp do około 60 miliardów euro z wcześniej zawieszonego finansowania pandemii Covid-19 i finansowania ochrony środowiska oraz około 76,5 miliarda euro z funduszy spójności UE, ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen po spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie w piątek, 23 lutego.
„Jesteśmy pod wrażeniem Waszych wysiłków na rzecz przywrócenia praworządności jako kręgosłupa Waszego społeczeństwa. To wspaniała wiadomość dla Polaków i Europy, to jest wasze osiągnięcie” – powiedziała von der Leyen Tuskowi.
Odwrócony PiS Naruszenia
Rząd Tuska musi teraz wycofać kontrowersyjne reformy sądownictwa i mediów państwowych poprzedniego eurosceptycznego, nacjonalistycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który rządził Polską w latach 2015–2023.
Dwie kadencje PiS naznaczone były sporami o UE, które pchnęły Polskę w kierunku autorytarnym. W grudniu 2017 r. KE wszczęła postępowanie na podstawie art. 7 przeciwko Polsce, a rok później przeciwko Węgrom w związku z naruszeniami praworządności. Teoretycznie takie podejście może prowadzić do utraty przez państwo prawa głosu. Zamrożone zostały także polskie fundusze na naprawę skutków pandemii Covid-19, ponieważ PiS rzekomo podważa niezawisłość sądów i podział władzy.
Polski minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział w Brukseli po przedstawieniu planu: „Musimy po prostu zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przywrócić praworządność”.
Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders ostrzegł, że proces ten będzie długotrwały. Aby nowe ustawy weszły w życie, musi je podpisać prezydent Andrzej Duda, sojusznik PiS, co będzie stanowić przeszkodę dla Tuska tak długo, jak będzie on głową państwa. Obecna kadencja Dudy na stanowisku prezydenta potrwa do przyszłego roku.
Tusk chce zakończyć spór rolników z truckerami
Tusk z radością przyjął w piątek w Brukseli „górę pieniędzy, które dobrze wykorzystamy”. Polska gospodarka ucierpiała w wyniku zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę, co skłoniło UE do zniesienia kwot i innych ograniczeń w dostępie do rynku w celu wsparcia polskiej gospodarki. Podobnie jak w zeszłym roku polscy rolnicy i firmy transportowe blokują sześć z dziewięciu przejść towarowych z Ukrainą w proteście przeciwko taniemu eksportowi.
Blokady powodują ogromne opóźnienia: w piątek po stronie ukraińskiej czekało ponad 7 000 ciężarówek, a po polskiej prawie 2 500. Tusk powiedział, że 1,5 miliarda euro z uwolnionych środków trafi „bezpośrednio do małych i średnich producentów żywności” i dodał, że jest zaangażowany w rozwiązanie sporu.
Von der Leyen obiecała podjęcie dalszych działań, aby „ułatwić życie rolników”, dodając, że UE „przygotowuje przyszłość rolnictwa w Europie”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”