Nauka
Polska misja na orbitę Księżyca możliwa do końca dekady
Polska Agencja Kosmiczna szacuje, że do końca dekady będzie mogła wystrzelić pierwszą polską misję orbitalną na Księżyc. Miałby to być pojazd, który z orbity Księżyca będzie poszukiwał określonych minerałów na Srebrnym Globie – powiedział prezes POLSA – powiedział PAP profesor Grzegorz Wrochna.
POLSA stara się uruchomić w tym roku środki zarezerwowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Turystyki. Fundusze te pozwolą mu rozpocząć prace przygotowawcze do polskiej misji orbitalnej wokół Księżyca.
«Po konsultacjach i burzy mózgów z firmami, uczelniami i instytutami doszliśmy do wniosku, że pierwszą polską misją na Księżyc mogłaby być sonda orbitalna, która skanowałaby powierzchnię promieniami podczerwonymi w poszukiwaniu minerałów, zwłaszcza tych, z których powstaje woda, wodór można było uzyskać tlen, pierwiastek najbardziej niezbędny do założenia zasad. – powiedział profesor Wrochna.
Dodał, że polski program księżycowy jest wciąż na dobrej drodze, ale orbiter można zbudować stosunkowo szybko, na Ziemi testuje się już aparaturę pomiarową i na pewno przed końcem dekady taki pojazd mógłby znaleźć się na orbicie Księżyca.
Kontynuował: „Oczywiście potrzebujemy, żeby Amerykanie to tam dostarczyli i to był jeden z tematów ostatnich rozmów z administratorem NASA Billem Nelsonem podczas jego wizyty w Polsce. Nelson mógł na własne oczy zobaczyć, jak rozwija się polski sektor kosmiczny, a współpraca z amerykańską agencją staje się coraz bardziej obiecująca.
W 2021 roku POLSA podpisała deklarację Artemis Accords, która otworzyła drogę do udziału w programie Artemis, czyli załogowych lotach na Księżyc. „Wciąż prowadzimy dyskusje na temat celów i szczegółów technicznych przyszłych misji na Księżyc, ale także Mars” – stwierdził Wrochna.
W nadchodzących miesiącach NASA ogłosi konkurs na instrumenty naukowe, które załogowe misje Artemis wyniosą na Księżyc. „Zamierzamy wziąć udział w tym konkursie, integrując działania polskiego przemysłu i jednostek badawczych, w celu zbudowania i dostarczenia urządzenie do Srebrnej Kuli” – powiedziała Wrochna. Dla niego czasu zostało niewiele i zaplanowana na koniec 2025 roku misja Artemis 3 to cel mało prawdopodobny, ale Artemis 4, który wystartuje w 2028 roku – na pewno.
Konkurs ma charakter otwarty, jednak NASA nie precyzuje rodzaju sprzętu. „Z pewnością musiałoby to być coś, co wniosłoby wartość dodaną. Takie podejście ma na celu zachęcenie naukowców na całym świecie do samodzielnego stworzenia czegoś innowacyjnego. Mam nadzieję, że takie pomysły pojawią się w Polsce. Polski sektor kosmiczny zaczynał od projektowania i budowy aparatury badawczej, więc mamy potencjał” – dodał.
PAP – Nauka w Polsce
wkr/amac/kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”