Najważniejsze wiadomości
Polska ma drugą najwyższą satysfakcję z życia w UE i najwyższą wśród młodych ludzi
Mieszkańcy Polski są drugim pod względem poziomu zadowolenia ze swojego życia spośród wszystkich krajów członkowskich UE. nowe dane Tak pokazuje urząd statystyczny Eurostat. Wśród najmłodszej grupy wiekowej Polska ma najwyższy poziom zadowolenia w Unii.
We wszystkich grupach wiekowych najwyższy poziom zadowolenia mają Austriacy, który wyniósł 7,9 w skali od 1 do 10. Na drugim miejscu wspólnie plasują się Polska, Rumunia i Finlandia z wynikiem 7,7, a za nimi Belgia i Holandia na piątym miejscu z wynikiem 7,6.
Na drugim końcu skali najbardziej niezadowoleni obywatele UE znajdują się w Bułgarii (5,6), Niemczech (6,5), Grecji (6,7), Łotwie i Chorwacji (po 6,8). Wartość w całej UE wynosi 7,1.
Dane zebrane w 2022 roku opierają się na corocznych badaniach prowadzonych od 2021 roku, w których ludzie sami oceniają swoje zadowolenie. W 2021 r. wskaźnik szczęścia Polski wyniósł 7,5, co plasowało ją na piątym miejscu w UE.
Eurostat zauważa, że wysoki poziom szczęścia w „niektórych krajach, które w niedawnej przeszłości kojarzono z niskim poziomem dochodów”, takich jak Polska i Rumunia, „pokazuje złożoność związku między dobrostanem subiektywnym a dobrobytem ekonomicznym”.
W najnowszych danych za 2022 r. najwyższy poziom satysfakcji wśród najmłodszych respondentów w wieku 16–29 lat odnotowała także Polska, z wynikiem 8,1 na czele z Rumunią. Najstarsi Polacy (powyżej 65. roku życia) odnotowali średni poziom zadowolenia na poziomie 7,4, co jest dziewiątym najwyższym poziomem w UE.
Nie stwierdzono praktycznie żadnych różnic w zadowoleniu pomiędzy Polakami (7,6) i kobietami (7,7). Bardziej zadowoleni byli jednak Polacy z wykształceniem wyższym (8,0) niż ci z wykształceniem wyższym/policealnym (7,6) lub gimnazjalnym/podstawowym (7,2).
W większości pozostałych krajów UE najmłodsza grupa wiekowa była szczęśliwsza niż najstarsza, a we wszystkich państwach członkowskich wyższy poziom wykształcenia wiąże się z wyższym poziomem satysfakcji. Zadowolenie mężczyzn i kobiet było takie samo w całym bloku.
Rozwój gospodarczy i społeczny Polski w ciągu ostatnich dwóch dekad był szybki. W zeszłym roku wyprzedziła Hiszpanię we wskaźniku stosowanym przez Unię Europejską do oceny zamożności materialnej gospodarstw domowych w państwach członkowskich.
Polska wyprzedziła Hiszpanię i niemal dorównuje Irlandii we wskaźniku stosowanym przez UE do oceny zamożności materialnej gospodarstw domowych w państwach członkowskich https://t.co/QkQ15B5O64
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 11 lipca 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główne źródło obrazu:
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.