Nauka
Polska kupuje od Francji satelity wojskowe
Polska podpisała umowę na zakup dwóch francuskich satelitów wojskowych wraz ze stacją odbiorczą – poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej. Satelity będą miały polską flagę do 2027 roku, ale Warszawa będzie mogła od razu korzystać z francuskich systemów obserwacyjnych.
Kontrakt, który obejmuje zakup satelitów optycznych IMINT Pléiades Neo od Airbus Defence and Space, ich wystrzelenie i dostęp do francuskich danych do tego czasu, opiewa na kwotę 575 mln euro.
„Docelowo nasze polskie satelity będą działać w ramach francuskiej konstelacji, co jeszcze bardziej poprawi możliwości rozpoznawcze” – powiedział polski minister obrony Mariusz Błaszczak podczas ceremonii podpisania porozumienia w Warszawie, rozmawiając ze swoim francuskim odpowiednikiem, Sébastienem Lecornu.
Satelity pozwolą na pozyskiwanie danych rozpoznawania obrazu z dokładnością do 30 cm, a ich praca w ramach konstelacji umożliwi pokrycie znacznie większego obszaru.
„To niezwykle ważna zdolność, (i) niezwykle ważna szansa na uzupełnienie wszystkiego, co wiąże się z odstraszaniem, ale także wszystkiego, co wiąże się z wczesnym ostrzeganiem, zarówno wojskowym, jak i cywilnym” – powiedział Błaszczak, dodając, że System Obserwacji może być przydatne w przypadku klęsk żywiołowych.
Kongres USA zatwierdził finansowanie Polski na cele wojskowe w wysokości 289 milionów dolarów
Oczekuje się, że system obserwacji obejmie swoim zasięgiem wschodnie pogranicze Polski, gdzie graniczy ona z Ukrainą, Białorusią i Litwą. Na północnym wschodzie Polska graniczy także z rosyjską eksklawą Kaliningrad.
„Obecna sytuacja pokazuje, jak ważna jest autonomia każdego kraju w ocenie sytuacji” – powiedział Lecornu.
Jak podaje płk Krzysztof Płatek, rzecznik Polskiej Agencji Uzbrojenia, wartość kontraktu wynosi 575 mln euro. Gazeta Wyborcza. Kwota pokrywa koszt satelitów, ich wystrzelenie do 2027 r. oraz dostarczenie danych do francuskich systemów obserwacyjnych od 2023 r.
Podczas spotkania odbyły się także rozmowy dwustronne. Ministrowie obrony poruszyli kwestie współpracy w formatach międzynarodowych – NATO, Unii Europejskiej i Grupy Wyszehradzkiej – a także kwestie dwustronnej współpracy wojskowej.
Powrót Trójkąta Weimarskiego: perspektywy współpracy Francji, Niemiec i Polski
Omówiono także kwestie związane z sytuacją bezpieczeństwa w regionie, w tym rozmowy na temat udzielenia wspólnej pomocy Ukrainie. Ministrowie rozmawiali także o możliwości uruchomienia w Polsce produkcji francuskich śmigłowców.
„Jesteśmy sojusznikami, jesteśmy przyjaciółmi, jest wiele form współpracy między Polską a Francją, na przykład w tym, co możemy razem zrobić, aby wesprzeć Ukrainę” – powiedział Błaszczak.
Minister Lecornu uda się w środę na Ukrainę, gdzie spotka się także ze swoim odpowiednikiem Oleksiem Reznikowem – poinformował minister na Twitterze.
Będę więc w Kijowie Mercredi na spotkaniu roboczym @oleksireznikov. Biustonosz Notre na Ukrainie trwa od początku wojny. https://t.co/ugAd7tDdBj
-Sébastien Lecornu (@SebLecornu) 26 grudnia 2022 r
Główny autor zdjęcia: Maciej Nędzyński/MON
Alicja Ptak jest starszym redaktorem w Notes Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”