Zabawa
Polska konserwatywna partia anty-LGBTQ+ straciła większość w parlamencie
Damian Lemański/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images
Wydaje się, że polska prawicowa, anty-LGBTQ+ partia Prawo i Sprawiedliwość straciła ośmioletnią większość w polskim rządzie po wyborach parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę 15 października. Ta przewidywana zmiana władzy może oznaczać poważny punkt zwrotny w życiu queerowych Polaków.
Ostatni sondaż exit poll wynika, że frekwencja wyborcza w Polsce w 2023 r. była rekordowa i wyniosła 72,9% obywateli. Choć oczekuje się, że Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie w polskim parlamencie 200 mandatów, czyli więcej niż jakakolwiek inna partia, nadal będzie w mniejszości, a trzy partie opozycyjne – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – spodziewane będą po jednym łącznie 248 miejsc. Największą z tych partii jest Koalicja Obywatelska, na której czele stoi były premier Donald Tusk, która uzyskała 31,6% głosów.
Tusk ogłosił w niedzielę zwycięstwo i oświadczył, że wyniki oznaczają „koniec złego czasu”.
„Jestem politykiem od wielu lat… Nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy, że pozornie zająłem drugie miejsce” – powiedział w swoim zwycięskim przemówieniu Politycznie. „Polska zwyciężyła. Demokracja zwyciężyła. Odsunęliśmy ich od władzy.”
Odkąd Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość w 2015 r., rząd konserwatywny wdraża rygorystyczne przepisy antyaborcyjne i przeciwdziałające LGBTQ+. W 2019 r. kilka polskich miast i powiatów zaczęło wydawać rozporządzenia ogłaszające się „strefami wolnymi od LGBT”. prawie 100 wspólnot do 2020 r. W tym samym roku powstała partia „Prawo i Sprawiedliwość”. w dużym stopniu opierała się na argumentach skierowanych przeciwko LGBTQ+ wygrać udaną kampanię wyborczą w 2019 r. Według stanu na maj 2023 r. 56 z tych uchwał skierowanych przeciwko LGBTQ+ nadal obowiązuje Kampania Praw Człowieka.
Autorytarny program na rok 2023 ma jasny cel: cenzura LGBTQ+
Od Rosji po Florydę przywódcy skrajnej prawicy forsują nową falę ustawodawstwa mającego na celu wykluczenie osób LGBTQ+ z życia publicznego.
W latach 2020–2023 Polska została uznana za najgorszy kraj w Unii Europejskiej dla społeczności LGBTQ+ w corocznym badaniu ILGA-Europe Tęczowy indeks Europy, w ramach którego ocenia się kraje na podstawie kryteriów takich jak równość i niedyskryminacja, prawne uznanie płci, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści. Obecnie w kraju nie istnieje żadna forma uznanego związku partnerskiego osób tej samej płci ani przepisy zakazujące przestępstw z nienawiści związanych z orientacją seksualną lub tożsamością płciową.
W rozmowie z Powiązana prasaPolski działacz na rzecz praw LGBTQ+ Bart Staszewski określił utratę większości Prawa i Sprawiedliwości jako koniec „koszmaru” dla społeczności.
„To dopiero początek odzyskiwania naszej ziemi” – powiedział. „Bitwa jest przed nami, ale dziś oddychamy świeżym powietrzem”.
Wydobądź z queeringu to, co najlepsze. Zapisać się do IchTutaj znajdziesz cotygodniowy biuletyn.
Pierwotnie opublikowany w dniu ich.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.