Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
WARSZAWA, 23 maja (Reuters) – Polska poinformowała w poniedziałek, że anulowała umowę z Rosją na zakup rosyjskiego gazu przez gazociąg jamalski po tym, jak Warszawa odrzuciła żądanie zapłaty za paliwo w rublach, a Moskwa odpowiedziała wstrzymaniem dostaw w kwietniu.
Polska minister klimatu Anna Moskwa, która ogłosiła decyzję na Twitterze, powiedziała PAP, że ruch Warszawy nie wpłynie na przepływy gazu z Niemiec do Polski gazociągiem obsługiwanym przez polską firmę.
Polska wcześniej zapowiadała, że nie przedłuży umowy na dostawy, która wygasa z końcem 2022 roku. Polska spółka gazowa PGNiG (PGN.WA) poinformował rosyjskiego eksportera gazu Gazprom w 2019 roku, że nie przedłuży umowy.
„Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła słuszność determinacji polskiego rządu, by całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem” – powiedziała Moskwa.
Gazprom nie odpowiedział na prośbę Reutera o komentarz.
Warszawa odmówiła spełnienia żądania Rosji, by kraje europejskie płaciły za gaz w rublach, mimo że większość kontraktów jest denominowana w euro lub dolarach.
Moskwa powiedziała, że zakończenie umowy było naturalne po tym, jak powiedział, że Rosja złamała traktat, odcinając dostawy.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Nie możemy teraz rozmawiać o stosunkach umownych. Polska od dawna odmawia płacenia za gaz, a żeby móc dostarczać gaz, potrzebne są pisemne umowy i płatności”.
„Musimy dokładnie przeanalizować możliwe konsekwencje dla tranzytu” – powiedział Peskow dziennikarzom podczas telekonferencji, omawiając ruch Polski. Nie rozwinął.
Polska wykorzystała rurociąg, aby uzyskać gaz z Niemiec, odwracając przepływy, gdy gaz nie płynie z Rosji do Europy Zachodniej.
Polski odcinek gazociągu jamalskiego, łączący Rosję z Europą Zachodnią, należy do spółki joint venture Gazpromu i PGNiG, ale jest obsługiwany przez państwową spółkę gazową Gaz-System.
„Porozumienia międzyrządowe z Rosją, które naruszają prawo europejskie, nie powinny już istnieć” – powiedziała PAP Moskwa. „Gazociąg jamalski działa zgodnie z prawem europejskim, co pozwala na nieprzerwane powrotne dostawy gazu z Niemiec do Polski”.
Minister odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne Piotr Naimski powiedział w poniedziałek, że 13 maja rząd przyjął rezolucję wypowiadającą rosyjską umowę. Powiedział, że oficjalne powiadomienie zostanie wysłane w poniedziałek.
Reportaż Anny Koper, Pawła Florkiewicza i Marka Strzeleckiego; Adaptacja Johna Stonestreeta i Filippy Fletcher
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.