Najważniejsze wiadomości
Polska: Kolejne wybuchy w kopalni, gdzie ratownicy szukają 7 zaginionych
Urzędnicy w Polsce twierdzą, że świeże wybuchy metanu w kopalni węgla zraniły 10 ratowników przygotowujących się do poszukiwania siedmiu osób zaginionych, ponieważ dwa wybuchy zabiły pięć dzień wcześniej
WARSZAWA, Polska — Świeże wybuchy metanu wstrząsnęły kopalnią węgla w południowej Polsce pod koniec czwartku, raniąc 10 ratowników, którzy przygotowywali się do poszukiwania siedmiu zaginionych osób, ponieważ dwa wybuchy poprzedniego dnia zginęły pięć, powiedzieli urzędnicy.
Nowe wybuchy zwiększyły liczbę hospitalizowanych od środy 32 osób z obrażeniami odniesionymi w wybuchach w kopalni Pniówek.
Główny urząd górniczy stanu powiedział, że ostatnie wybuchy nie spowodowały żadnych zgonów. Reporterzy kopalni zobaczyli, jak na miejsce przybyła karetka powietrzna i inne karetki.
Szef regionalnych służb ratunkowych, Łukasz Pach, powiedział, że po nowych wybuchach hospitalizowano siedem osób, z czego trzy w ciężkim stanie, ale przytomne. Trzy inne osoby otrzymały pomoc medyczną na miejscu zdarzenia i zostały odesłane do domu.
Wcześniej w czwartek spółka JSW, która obsługuje kopalnię, poinformowała, że ekipy ratownicze pompują powietrze pod ziemię, aby obniżyć poziom metanu i zmniejszyć ryzyko dalszych wybuchów w rejonie poszukiwań.
Mówiono wówczas, że 25 osób poszkodowanych w środowych wybuchach pozostaje w szpitalu, w tym dziewięć w bardzo ciężkim stanie w szpitalu w Siemianowicach Śląskich, który specjalizuje się w leczeniu ofiar wypadków górniczych, zwłaszcza ciężko poparzonych.
W środowych wybuchach zaginęło siedmiu górników i ratowników.
Pierwsza eksplozja nastąpiła tuż po północy w środę, około 1000 metrów pod ziemią w kopalni w Pawłowicach w pobliżu granicy z Czechami.
Większy, drugi wybuch nastąpił trzy godziny po rozpoczęciu akcji ratowniczej. Komunikacja z niektórymi ratownikami została utracona, a akcja została wstrzymana.
Przygotowania do wznowienia poszukiwań zostały zawieszone po czwartkowych wybuchach, poinformowała JSW.
Blisko 70% energii dla Polski opiera się na własnym i importowanym węglu, co wywołuje krytykę Unii Europejskiej i organizacji ekologicznych zaniepokojonych emisją dwutlenku węgla i zmianami klimatycznymi.
Większość kopalń znajduje się na terenie Śląska Południowego. Wiele z nich jest zagrożonych wybuchem z powodu nagłego uwolnienia metanu.
Rząd aktywnie ograniczył zużycie węgla i niedawno ogłosił, że do maja wstrzyma import węgla z Rosji. Akcja wpisuje się w dążenie Polski do zmniejszenia zależności od rosyjskich źródeł energii, ale także w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.