Connect with us

Gospodarka

Polska klaruje stanowisko w sprawie wycofywania węgla, wciąż jest 2049 – EURACTIV.pl

Published

on

Polska klaruje stanowisko w sprawie wycofywania węgla, wciąż jest 2049 – EURACTIV.pl

Polski rząd potwierdził, że będzie nadal wytwarzać energię z węgla do 2049 r., pomimo podpisania deklaracji na COP26, że niektórzy mieli nadzieję, że Warszawa szybciej odejdzie od paliw kopalnych.

W czwartek (4 listopada) Polska była jednym ze 190 sygnatariuszy „Oświadczenia o transformacji globalnego węgla w czystą energię”. Deklaracja zawierała zgodę na wyjście z głównych gospodarek w latach 30. XX wieku i reszty świata w latach 40. XX wieku.

Gdyby Polska postrzegała siebie jako dużą gospodarkę i zgodziła się na stopniowe wycofywanie węgla w latach 30. XX wieku, oznaczałoby to znaczny wzrost ambicji kraju, który wydaje się niechętnie rezygnować z wpływu na szkodliwy dla klimatu węgiel.

Jednak w ciągu kilku godzin od podpisania deklaracji Warszawa ujawniła swoje stanowisko, minister klimatu i środowiska Aleksander Brzozka powiedział, że Polska uważa się za drugą kategorię (reszta świata) i że tylko kraje G20 to „duże gospodarki”.

Z tego powodu Polska zadeklarowała, że ​​zobowiązała się do stopniowego wycofywania węgla w latach 40., a nie w latach 30. XX wieku. Jest to zgodne z porozumieniem osiągniętym ze związkami zawodowymi w tym kraju na początku tego roku.

„Umowa społeczna uchwalona przez rząd RP przewiduje odejście od węgla kamiennego do 2049 roku” – powiedziała sekretarz stanu Anna Moskwa na Twitterze.

„Przede wszystkim transformacja w nadchodzących latach musi być przewidywalna i sprawiedliwa” – dodała.

Polska chce zamknąć kopalnie węgla do 2049

Polska awansowała w piątek (25.

Pytanie brzmi, czy Polska jest uważana za dużą gospodarkę i dlatego musiałaby wycofywać węgiel na mocy umowy podpisanej w latach 30. XX wieku.

Z pewnością tak sądzi ekologiczna organizacja pozarządowa Europe Beyond Coal i zwraca uwagę, że Polska jest pierwszym krajem OECD i członkiem Unii Europejskiej.

READ  Skoda Enyaq iV - „Elektryk” skazany na sukces

„Ponieważ atrament na jej podpisie pod dzisiejszym zobowiązaniem COP26 do wycofania węgla w 2030 r. nie jest nawet suchy, polska minister Anna Moskwa podkreśliła, że ​​jej rządowi nie można ufać, że podpisze pocztówkę, nie mówiąc już o odpowiedzialnej obietnicy klimatycznej” – powiedziała Kathrin. Gutmann, kierownik kampanii Europe Beyond Coal.

„Polski rząd mógłby obrać odpowiedzialną drogę w zakresie wspólnej globalnej ochrony klimatu. Zamiast tego zdecydowała się publicznie odizolować i nalegać na harmonogram, w którym, biorąc pod uwagę ponurą gospodarkę węglową Europy, musi podjąć wyjątkowy wysiłek, aby utrzymać węgiel przy życiu do 2049 roku ”- wyjaśniła.

Polska jest silnie uzależniona od energetyki węglowej, a paliwa kopalne stanowią prawie 70% miksu energetycznego kraju. Warszawa jest głęboko przekonana, że ​​przejście na niskoemisyjne, bezemisyjne źródła energii musi być stopniowe w ciągu najbliższych dwóch do trzech dekad.

Jednak rząd został skrytykowany za opóźnienie przejścia na czystą energię.

[Edited by Alice Taylor]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *