Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska jest jednym z dwunastu państw UE wzywających do pilnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą do UE

Published

on

Polska jest jednym z dwunastu państw UE wzywających do pilnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą do UE

Dwanaście krajów UE, w tym Polska, wezwało Belgię, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE, do kontynuowania rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.

Chcą, aby rozmowy rozpoczęły się do końca tego miesiąca. W lipcu Węgry – które wyraziły sceptycyzm wobec proponowanego przez Ukrainę członkostwa w UE – obejmują przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

„Uważamy, że nadszedł czas, aby pójść dalej” – napisali w liście do Komisji przedstawiciele 12 krajów – Polski, Czech, Szwecji, Estonii, Finlandii, Portugalii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Słowenii, Rumunii i Słowacji. Minister spraw zagranicznych Belgii Hadji Lahbib, udostępniony Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Przypomnieli, że zgodnie z ustaleniami przywódców UE w marcu 2023 r. Rada Europejska zobowiązała się do „szybkiego przyjęcia ram negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz bezzwłocznego przyspieszenia procesu”.

Wówczas przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel sformułował cel „zrealizowania pierwszej konferencji międzyrządowej za prezydencji belgijskiej” przed przekazaniem urzędu Węgrom.

„Zgadzając się na te ramy negocjacyjne i zwołując konferencje międzyrządowe, rozpoczniemy de facto i de jure negocjacje akcesyjne z obydwoma krajami” – czytamy w piśmie.

„Otwarcie negocjacji akcesyjnych dałoby dodatkową motywację zarówno Ukrainie, jak i Mołdawii. Biorąc pod uwagę tragiczną sytuację na Ukrainie oraz zbliżające się wybory prezydenckie i referendum UE w Mołdawii, podniosłoby to morale i zachęciło do pracy nad reformami w tych krajach”.

„Dlatego wspólnie wzywamy do przyjęcia ram negocjacyjnych dla Ukrainy i Mołdawii przez Radę do Spraw Ogólnych nie później niż w czerwcu, aby móc zwołać konferencje międzyrządowe z obydwoma krajami do końca czerwca” – czytamy w piśmie. Następne posiedzenie Rady do Spraw Ogólnych zaplanowano na 25 czerwca.

READ  Maksim Chmerkovskiy opisuje ostatnie wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie z Polski

Prezydencja Rady Unii Europejskiej Rada zmienia się między państwami członkowskimi co sześć miesięcy. Za organizację posiedzeń Rady i prowadzenie posiedzeń odpowiadają rządy krajowe krajów sprawujących prezydencję.

Polska od dawna głośno opowiada się za członkostwem Ukrainy w UE. Zaledwie kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. polski prezydent Andrzej Duda wezwał do stworzenia „natychmiastowej drogi ekspresowej” do członkostwa. Od dawna wspiera także unijną kandydaturę Mołdawii.

Węgry są jednak bardziej sceptyczne wobec wniosku Ukrainy o członkostwo. W grudniu premier Viktor Orban ostrzegł, że „członkostwo Ukrainy nie jest realistyczne przez długi, długi, długi czas”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *