Connect with us

Gospodarka

Polska jest gospodarzem wielkiej defilady wojskowej, gdy na sąsiedniej Ukrainie szaleje wojna | komunikaty o konflikcie

Published

on

Polska jest gospodarzem wielkiej defilady wojskowej, gdy na sąsiedniej Ukrainie szaleje wojna |  komunikaty o konflikcie

Parada z okazji Święta Wojska Polskiego upamiętniła 103. rocznicę zwycięstwa nad Związkiem Radzieckim w Bitwie Warszawskiej.

Członek NATO Polska zorganizowała największą defiladę wojskową od czasów zimnej wojny. Wydarzenie to oznaczało zwycięstwo nad wojskami sowieckimi w 1920 roku i zademonstrowało najnowocześniejsze uzbrojenie tego kraju, podczas gdy na sąsiedniej Ukrainie szaleje wojna, a nacisk kładziony jest na obronę przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na październik.

We wtorek defilada z okazji Święta Wojska Polskiego upamiętniła 103. rocznicę zwycięstwa Polski nad Armią Czerwoną Związku Radzieckiego w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., w której wojska polskie pokonały nacierające na Europę wojska bolszewickie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę na dużą skalę sprawiła, że ​​wzmocnienie polskich sił zbrojnych stało się priorytetem rządzących krajem nacjonalistów PiS (PiS). W związku z trwającą w kraju kampanią wyborczą, wtorkowa wielka wystawa sprzętu wojskowego dała rządowi okazję do podkreślenia swoich uprawnień w zakresie bezpieczeństwa.

„Obrona naszej wschodniej granicy, granicy Unii Europejskiej i NATO, jest obecnie centralnym elementem polskiego interesu państwowego” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, otwierając swoje wystąpienie. przemówienie na imprezie.

Przy temperaturach sięgających 35°C (95°F) tłumy wymachujące czerwono-białymi flagami narodowymi zgromadziły się, aby obejrzeć paradę amerykańskich czołgów Abrams, ruchomych systemów artyleryjskich HIMARS i systemów rakietowych Patriot ulicami stolicy Stanów Zjednoczonych.

Na wystawie były również myśliwce F-16, południowokoreańskie myśliwce FA-50 i haubice K9. Amerykańskie siły powietrzne F-35 grzmiały nad głowami, co było znakiem, że Polska również kupuje te zaawansowane myśliwce. Zaprezentowano również sprzęt polskiej produkcji, w tym haubice gąsienicowe Krab i transportery opancerzone Rosomak.

Członkowie Sił Zbrojnych RP biorą udział w corocznej defiladzie wojskowej z okazji Święta Sił Zbrojnych upamiętniającej zwycięstwo Polski nad Armią Czerwoną Związku Radzieckiego w 1920 r. w Warszawie 15 sierpnia 2023 r. [Kacper Pempel/Reuters]

W paradzie wzięło udział około 2000 żołnierzy z Polski i innych krajów NATO, a także 200 pojazdów wojskowych i innego sprzętu oraz prawie 100 samolotów.

„15 sierpnia to nie tylko okazja do oddania czci bohaterowi zwycięskiej bitwy o Warszawę i podziękowania dzisiejszym żołnierzom za obronę naszej Ojczyzny” – powiedział zgromadzonym nad Wisłą żołnierzom i widzom minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„To także doskonały dzień, aby pokazać naszą siłę, pokazać, że zbudowaliśmy silne siły zbrojne, które bez wahania będą skutecznie bronić naszych granic” – powiedział.

[Unofficial translation: Thank you for being with the soldiers of the Polish Army today!]

Polska armia liczy ponad 175 tysięcy żołnierzy, w porównaniu z około 100 tysiącami osiem lat temu – powiedział Duda.

Powiedział też, że budżet obronny Polski w tym roku osiągnie rekordową kwotę 137 miliardów złotych (34 miliardy dolarów), czyli około 4 procent produktu krajowego brutto (PKB), najwyższy odsetek w całym NATO.

„Celem tej masowej modernizacji jest wyposażenie Sił Zbrojnych RP i stworzenie takiego systemu obronnego, który nie odważy się nikogo zaatakować, aby polscy żołnierze nigdy nie musieli walczyć” – powiedział Duda, wyrażając jednocześnie szacunek dla wojska.

Odpowiadając na krytykę, że Polska, kraj liczący około 37 milionów ludzi, zaciąga ogromne kredyty na zakupy, Duda odpowiedział: „Nie możemy sobie pozwolić na bezczynność”.

„Bezpieczeństwo Polski jest bezcenne” – dodał.

Osama Bin Javaid z Al Jazeery w reportażu z Warszawy powiedział, że ponad 100 lat po wojnie z siłami sowieckimi „cień wojny” ponownie zawisł nad granicami Polski.

„I dlatego rząd wciąż mówi swoim obywatelom, że potrzebują silnej, potężnej armii” – powiedział.

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., konserwatywny rząd Polski skupił się na wzmocnieniu sił zbrojnych, wydając ponad 16 miliardów dolarów na czołgi, systemy przechwytywania rakiet i myśliwce, z których wiele zakupiono w USA i krajach Południa. Korea .

READ  Polityka Bidena wobec Ukrainy musi zostać uregulowana, a nie zakończona – miasta partnerskie

Polska graniczy od wschodu z rosyjską enklawą Kaliningrad; z Litwą, innym członkiem NATO; oraz z głównym sojusznikiem Rosji Białorusią, a także z Ukrainą.

Modernizacje wojskowe wzmocniły zdolności obronne Polski, a niektóre elementy zastąpiły sowiecki i rosyjski sprzęt, który Polska dostarczyła Ukrainie do walki z Rosją.

Polska buduje jedną z najsilniejszych armii w Europie, aby zwiększyć odstraszanie potencjalnych napastników i zwiększyła liczebność wojsk do około 10 000 na granicy z Białorusią. Zbudowała tam również mur, aby uniemożliwić napływ migrantów z tego kierunku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *