Nauka
Polska jest głównym inwestorem w badania i rozwój w zakresie ochrony środowiska – podsumowuje raport OECD
A raport raportu OECD na temat globalnego zielonego ożywienia gospodarczego po pandemii Covid-19 stwierdza, że Polska inwestuje ponad 8 procent swojego całkowitego budżetu na badania i rozwój w technologie środowiskowe, co stanowi wyższy odsetek niż jakikolwiek inny kraj OECD.
Chociaż od 2000 r. wiele rządów zwiększyło swoje budżety na badania i rozwój, w raporcie wskazano, że w całym OECD wydatki na badania środowiskowe nie wzrosły znacząco.
Polska wyróżnia się tym, że w 2002 r. nie zainwestowała nic w badania i rozwój w zakresie ochrony środowiska, ale za to ponad 8 procent całkowitego budżetu na badania w 2018 r.
Tymczasem Nowa Zelandia znajduje się na drugim miejscu, ale odnotowała największy spadek odsetka środków na badania i rozwój inwestowanych w badania środowiskowe, z 16 procent w 2002 r. do 7 procent w 2018 r. Kolejny duży spadek zaobserwowano na Węgrzech, z 10 procent w 2002 r. do 3 proc. w 2018 r. oraz Litwa, która w 2002 r. przeznaczyła 6 proc. całkowitego budżetu na badania i rozwój na badania środowiskowe, a w 2018 r. 0 proc.
Słowenia, Łotwa, Portugalia, Japonia i Australia odnotowują stały wzrost odsetka całkowitego budżetu na badania i rozwój przeznaczanego na badania i technologie środowiskowe.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”