Najważniejsze wiadomości
Polska jest drugą na świecie najpopularniejszą lokalizacją centrów usług dla globalnych firm
Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte, Polska jest drugim po Indiach najpopularniejszym na świecie miejscem zakładania centrów usług przez firmy.
Firma konsultingowa przeprowadziła ankietę wśród firm z sześciu branż – handlu detalicznego, energetyki, technologii, opieki zdrowotnej, usług finansowych i administracji rządowej – na temat centrów usług, za pośrednictwem których globalne firmy zlecają outsourcingowi takie zadania, jak księgowość, zasoby ludzkie i IT.
Najpopularniejszymi lokalizacjami wśród respondentów były Indie i Polska, a następnie Meksyk, Stany Zjednoczone i Malezja. Jedynymi innymi krajami europejskimi, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, były Hiszpania i Portugalia, które zajęły miejsca 9. i 10.
Polska, obok Bułgarii, Irlandii, Meksyku i Malezji, również odnotowała jeden z największych procentowych wzrostów preferencji klientów w porównaniu z edycją badania z 2021 r., kiedy to Polska zajęła w sumie trzecie miejsce, twierdzi Deloitte.
Choć angielska wersja ostatniego raportu ukazała się w lipcu, o tyle wersja polska z dodatkowymi komentarzami ukazała się dopiero w lipcu opublikowany w zeszłym tygodniu.
„Generalnie atuty Polski są takie, jak [service centre] Lokalizacja obejmuje: dostęp do wykwalifikowanych ekspertów, pozytywne doświadczenia klientów oraz członkostwo w Unii Europejskiej, które zapewnia komfort w obliczu istniejących przepisów dotyczących bezpieczeństwa informacji, cyberbezpieczeństwa i innych” – pisze Deloitte.
Choć redukcja kosztów pozostaje priorytetem dla firm rozważających budowę centrów usług, ich rola się zmienia, zauważył Deloitte. „Przestają być jedynie zapleczem do ekonomicznego przetwarzania transakcji, ale zyskują status partnerów biznesowych” – mówi firma doradcza w zakresie zarządzania.
Visa ogłosiła utworzenie w Polsce globalnego centrum technologiczno-produktowego – piątego takiego obiektu na świecie – tworzącego 1500 wykwalifikowanych miejsc pracy.
„Polska dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą pracowniczą i prężnie rozwijającym się sektorem IT” – twierdzi spółka https://t.co/1KjngNP7tU
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 maja 2023 r
Wysoko wykwalifikowana siła robocza i płace, które w Polsce pozostają niższe niż w Europie Zachodniej, przyciągnęły w ostatnich latach wiele globalnych firm.
Na początku roku amerykański gigant płatniczy Visa ogłosił, że utworzy w Polsce centrum technologiczno-produktowe, które będzie zatrudniać 1500 specjalistów.
Microsoft inwestuje 1 miliard dolarów w budowę w Warszawie swojego pierwszego centrum danych w regionie, a Google zobowiązał się do uczynienia tego miasta „europejską stolicą chmur”, ustanawiając tam swój największy rozwój technologii chmurowej na kontynencie.
Polska znalazła się na piątym miejscu na świecie pod względem wartości ogłoszonych w ubiegłym roku zupełnie nowych inwestycji zagranicznych
Z ogłoszonymi projektami od podstaw o wartości 24,3 miliardów dolarów, Polska wyprzedziła jedynie Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Chiny i Niemcy @UNCTAD Dane https://t.co/XwlZgnZbNc
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 czerwca 2021 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Adriana Grycuka / Wikimedia Commons (pod UMOWA CC BY-SA 3.0 PL)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.