Connect with us

technologia

Polska jednostka Carlsberga może zakończyć produkcję; Niedobór CO2 zagraża przemysłowi spożywczemu

Published

on

Polska jednostka Carlsberga może zakończyć produkcję;  Niedobór CO2 zagraża przemysłowi spożywczemu

Logo piwa Carlsberg jest widoczne przy wejściu do pubu w Brukseli, Belgia 10 marca 2016 r. REUTERS/Yves Herman

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

GDAŃSK, 25 sierpnia (Reuters) – filia duńskiego browaru Carlsberg (CARLb.CO) w Polsce może ograniczyć lub wstrzymać produkcję piwa z powodu braku dostaw dwutlenku węgla, co staje się problemem dla krajowego przemysłu spożywczego.

„Jeśli dostawy dwutlenku węgla (CO2) nie zostaną wznowione, będzie duże prawdopodobieństwo znacznego ograniczenia lub wstrzymania produkcji” – powiedziała w czwartek rzeczniczka Carlsberg Polska Beata Ptaszyńska-Jedynak.

Wyjaśniła, że ​​przemysł piwny wykorzystuje dwutlenek węgla, aby utrzymać tlen z dala od piwa, ale brak CO2 wpływa na wiele innych części przemysłu spożywczego, które również wykorzystują go do chłodzenia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Według raportu rocznego Carlsberg, który ma trzy browary w kraju, jest jednym z największych browarów w Polsce z około 20% udziałem w rynku.

Heineken (HEIN.AS) polska spółka zależna Grupa Żywiec (ZWC.WA) poinformowała, że ​​analizuje sytuację i stwierdziła, że ​​jest za wcześnie na komentowanie.

Trzeci co do wielkości producent piwa w Polsce, Kompania Piwowarska z Grupy Asahi (2502.T), powiedział, że wykorzystuje technologię do odzyskiwania dwutlenku węgla podczas procesu produkcyjnego i nie ma to wpływu na jego produkcję.

Największa polska firma chemiczna Grupa Azoty (ATTP.WA) poinformowała w poniedziałek, że ogranicza produkcję niektórych produktów ze względu na rosnące ceny gazu. Również w poniedziałek chemiczna spółka zależna PKN Orlen (PKN.WA) Anwil zapowiedziała tymczasowe wstrzymanie produkcji.

Producenci chemikaliów wytwarzają CO2 jako produkt uboczny, który jest wykorzystywany w różnych częściach przemysłu spożywczego.

READ  Premiera drugiego sezonu Fortnite Rozdział 5 jest opóźniona z powodu problemu, który wystąpił w ostatniej chwili

Zatrzymanie dostaw CO2 zagraża również bezpieczeństwu żywnościowemu całego kraju – powiedział Andrzej Gantner, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Przemysłu Spożywczego.

„Szczerze mówiąc wstrzymane transporty CO2, suchego lodu i kwasu azotowego wpływają nie tylko na branżę napojów, ale także na większość głównych gałęzi przemysłu spożywczego w Polsce, w tym tak ważnych jak mięso, nabiał, przetwory owocowo-warzywne” powiedział Gantner.

Gantner powiedział również, że stowarzyszenie planuje w piątek wezwać rząd do wkroczenia i zapewnienia wznowienia produkcji i dostaw zasobów krytycznych dla bezpieczeństwa przemysłu spożywczego.

Polski rząd zapowiedział we wtorek, że przygotuje środki do interwencji na rynku nawozów, który został dotknięty rosnącymi cenami gazu ziemnego. Kontynuuj czytanie

Przedstawiciele Grupy Azoty i Anwilu, spółki zależnej PKN Orlen, nie mogli od razu uzyskać komentarza.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Karola Badohala i Mateusza Rabiegi; Dodatkowa sprawozdawczość Marka Strzeleckiego; Pod redakcją Susan Fenton i Nicka Ziemińskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *